اجرای کناف سقف

در اجرای سقف کاذب کناف از پنل‏های گچی پیش ساخته به عنوان پوشش سقف استفاده می شود که بر روی پروفیل های سرد نورد شده (شبکه سازه های سپری به شکل T) قرار می گیرند. این شبکه به وسیله آویزهای قابل رگلاژ به سقف خام متصل می شود. سقف کاذب کناف شامل دو نوع ساختار می باشد:

شرکت نوین کاران 5070813-0912 – خدمات اجرای کناف و دکوراسیوون

سقف کاذب کناف متحرک

زیرسازی این ساختار شبکه کلیک بوده و پر کننده آن نیز تایل های گچی 60×60 می باشد. تایل گچی دارای دو نوع ساده و آکوستیک می باشد:
الف) تایل ساده (فاقد خاصیت جذب صوت):
–    بدون روکش (دارای قابلیت رنگ آمیزی)
–    روکش دار (روکش PVC بر روی تایل و یا روکش آلومینیوم بر پشت تایل): با استفاده از روکش PVC دیگر نیازی به رنگ آمیزی نیست و سرعت عملیات بالا می رود. همچنین در فضاهایی که احتمال ریزش آب و یا تعرق وجود دارد مثل محل عبور لوله های تأسیساتی و مناطق شرجی نظیر شمال و جنوب کشور از تایل روکش آلومینیومی استفاده می شود.
ب‌)    تایل آکوستیک (دارای خاصیت جذب صوت) مناسب برای دفاتر کار، سینماها، آمفی تئاترها و …
–    تایل گچی آکوستیک مدل 8/12/36:
این نوع تایل دارای خاصیت جذب صوت می باشد. برای تقویت خاصیت آکوستیک سوراخ های دایره شکلی به قطر 8 و 12 میلیمتر با فاصله مرکز به مرکز 36 میلیمتر در سطح تایل حفر شده است.
–    مدل 6/18:
این نوع تایل دارای خاصیت جذب صوت می باشد. برای تقویت خاصیت آکوستیک سوراخ های دایره شکلی به قطر 6 میلیمتر با فاصله مرکز به مرکز 18 میلیمتر در سطح تایل حفر شده است.

اجرای سقف کاذب کناف

سقف کاذب کناف ثابت

سقف کاذب کناف ثابت خود دارای دو ساختار می باشد:
الف) سقف کاذب کناف طرح دار (دکوراتیو):
این ساختار به معماران این قابلیت را برای معماران فراهم می کند تا هنر و خلاقیت خود را به واقعیت تبدیل کنند. این ساختار شامل باکس ساده حاشیه، باکس نور مخفی حاشیه، سقف کاذب تونلی، سقف کاذب کمانی، سقف کاذب منحنی، سقف کاذب قوسی، سقف کاذب گنبدی می‌شود که هر یک بسته به طرح معماری و مقتضیات فضا به کار می روند. برای مثال در فضاهای ورزشی نظیر استخر با توجه به خاصیت آکوستیک سقف کاذب دکوراتیو طرح دار از این سقف به منظور جذب صدا استفاده می شود. در هر یک از مراکز عمومی، لابی هتل ها، فروشگاه ها و غیره بسته به مقتضیات مختلف فرهنگی، تجاری، کاربری و قطعاً معماری می توان از انواع مختلف سقف دکوراتیو استفاده کرد.
ب) سقف کاذب کناف یکپارچه (ساده):
در این ساختار هیچگونه درزی وجود نداشته و پس از نصب نهایی درزها بطانه کاری شده و در نهایت رنگ آمیزی صورت می گیرد. این سقف از نظر وزن نهایی بسیار سبک بوده و با توجه به روش و دیتیل اجرایی آن جایگزین بسیار خوبی برای انواع سقف های کاذب دیگر مثل رابیتس و گچ می باشد. ساختار یکپارچه (ساده) خود دارای سه تیپ روش اجرای زیرسازی است که با توجه به مقتضیات و محدودیت های فضا قابل اجرا می باشند. در پایین هر یک از این تیپ ها توضیح داده شده است:

–    سقف کاذب کناف با سازه دو طرفه D112a
در این ساختار امکان استفاده از یک یا چند لایه پنل روکش دار گچی وجود دارد. این صفحات می توانند از نوع معمولی (RG)، مقاوم در برابر رطوبت (MR) و مقاوم در برابر حریق (FR) باشند. پس از اجرای زیرسازی و نصب پنل های گچی درزگیری به وسیله نوار و بطانه درزگیری صورت می گیرد و در صورت لزوم می توان از 2 تا 5 میلیمتر گچ ساتن برای هم سطح نمودن تراز تمام شده با تراز سفید کاری استفاده کرد. سرعت عملیات اجرای این سقف بسیار بالا بوده و بیشتر در موارد زیر کاربرد دارد:
برای پوشش سقف هایی با مساحت بیش از 50 متر مربع
وجود دهانه های بیش از 4 متر
ارتفاع آویز بیش از 450 میلیمتر

اجرای سقف کاذب کناف

سقف کاذب کناف با سازه یک طرفه D112B

در این ساختار امکان استفاده از یک یا چند لایه پنل روکش دار گچی وجود دارد. این صفحات می توانند از نوع معمولی (RG)، مقاوم در برابر رطوبت (MR) و مقاوم در برابر حریق (FR) باشند. پس از اجرای زیرسازی و نصب پنل های گچی درزگیری به وسیله نوار و بطانه درزگیری صورت می گیرد و در صورت لزوم می توان از 2 تا 5 میلیمتر گچ ساتن برای هم سطح نمودن تراز تمام شده با تراز سفید کاری استفاده کرد. سرعت عملیات اجرای این سقف بسیار بالا بوده و بیشتر در موارد زیر کاربرد دارد:
برای پوشش سقف هایی با مساحت کمتر از 50 متر مربع
وجود دهانه های حداکثر 4 متری
ارتفاع آویز کمتر از 450 میلیمتر
مواقعی که سقفی ارزان با سرعت اجرایی بالا نیاز باشد

سقف کاذب کناف

سقف کاذب کناف خود ایستا (بدون آویز) D131
زمانی که امکان آویز گیری وجود نداشته باشد، از سقف کاذب خود ایستای کناف استفاده می شود. از نظر مورد مصرف و نوع ساختار، این نوع سقف کاذب مشابه دیوار جدا کننده کناف است که البته به صورت افقی اجرا می شود. سقف کاذب خود ایستا بیشتر در فضاهایی که عرض آن ها کمتر از 3 متر بوده و حجم تأسیسات بسیار بالا است نظیر راهروهای هتل ها و بیمارستان ها و فضاهایی از این دست کاربرد دارد.

سقف کاذب کناف با سازه یک طرفه D112B

موارد کاربرد اجرای سقف کاذب کناف:
پوشش تأسیسات مکانیکال و الکتریکال در پشت سقف
امکان اجرای نور مخفی و سیستم های روشنایی متنوع
زیباسازی و دکور ساختمان های تجاری، اداری، مسکونی و …
افزایش مقاومت بنا در برابر حریق از طریق پوشش اجزای سازه (پنل های ضد حریق)
پوشش سقف محیط های مرطوب مثل سرویس های بهداشتی، آشپزخانه و … (پنل های ضد آب)
مزایا و نقاط قوت اجرای سقف کاذب کناف:
اقتصادی بودن و بهای تمام شده پایین
سهولت دسترسی به تأسیسات پشت سقف (در صورت استفاده از دریچه بازدید و یا سقف مشبک تایل)
ماهیت سریع و آسان عملیات اجرای سقف کاذب (این قضیه به ویژه در فضاهای وسیع نمود بیشتری دارد)
سبک بودن سقف نهایی (وزن پنل های گچی و زیرسازی آن بسیار پایین است)
انعطاف پذیری بالای سقف کاذب کناف (این خاصیت امکان ایجاد طرح های مختلف معماری را فراهم می کند)
امکان تغییر دکور و طرح در آینده
نصب چراغ و ادوات روشنایی به صورت روکار و توکار
سهولت تعمیرات و نگهداری
مقاومت در برابر زلزله
نحوه نصب و اجرای سقف کاذب کناف:
I.    آماده سازی پیشنیازهای زیرسازی: محاسبه فاصله سازه های باربر و فاصله سازه های پنل خور بر اساس نوع پوشش کاری، رده وزنی سقف کاذب و نوع مقاومت در برابر حریق بر اساس استانداردهای سیستم ساخت و ساز خشک کناف.
II.    اجرای سازه تراز
III.    اجرای آویزها (در صورت نیاز)
IV.    اجرای سازه های باربر
V.    اجرای سازه های پنل خور
VI.    اجرای بازشوها (در صورت نیاز)
VII.    اجرای اجزای بادبندی (در صورت نیاز)
VIII.    نصب لایه عایق (در صورت نیاز)
IX.    نصب صفحات روکش دار گچی
X.    اجرای درزهای انقطاع (در مساحت های بالا)
XI.    درزگیری و آماده سازی برای رنگ (در صورت نیاز)

محدودیت های اجرای سقف کاذب کناف:
اجرای صحیح سیستم های ساخت و ساز خشک (پنل گچی یا کناف) نیاز به آموزش و تخصص دارد، بنابراین اجرای عملیات نصب سیستم های ساخت و ساز خشک توسط افراد غیر متخصص به شدت باعث افت کیفیت کار نهایی، اصلاحات و دوباره کاری های فراوان، دور ریز بالای مصالح و در نهایت افزایش هزینه و زمان کار می گردد.
استفاده از محصولات فرعی و نامرغوب موجود در بازار باعث افت کیفیت کار تمام شده، عدم برآورده شدن ملزومات مفروض طراحی و بروز مشکلات عدیده در زمان بهره برداری می گردد.

نگهداری و تعمیرات سقف کاذب کناف (پنل گچی یا گچ برگ):
در حالت کلی برای دسترسی به فضای تأسیساتی پشت سقف کاذب از دریچه های بازدید استفاده می شود، لیکن ممکن است در مواقع اضطراری، ناگزیر به برش دادن صفحات گچی باشیم، اما ترمیم صفحات بسیار آسان بوده و به دو صورت ترمیم موضعی و یا تعویض قطعات امکان پذیر است.

سیستم ساخت و ساز خشک – سقف کناف (پنل گچی یا گچ برگ)

مشخصات کلی سقف کاذب کناف (پنل گچی یا گچ برگ):
کناف نام ثبت شده تجاری است که به پنل های گچی در ابعاد 240×120 با ضخامت های 9/5 یا 12میلیمتر اطلاق می گردد. در هنگام عملیات تولید این پنل ها مخلوط گچ به همراه هوا به صورت فشرده بین دو سطح مقوایی تزریق می گردد این فرآیند موجب کاهش وزن و استحکام پنل می گردد. در سیستم ساخت و ساز خشک از صفحات روکش دار گچی ( در برخی موارد صفحات مسلح سیمانی) به عنوان پوشش و از پروفیل های سرد نورد شده (پروفیل های فولادی سبک) به عنوان زیر سازی استفاده می شود.
مزایایی همچون کارایی، سرعت و دقت بالای ماهیت عملیات اجرایی، ایمنی در برابر وقوع زلزله و حریق، خاصیت های کارآمدی نظیر عایق بندی صوتی، حرارتی و رطوبتی و همچنین تعمیرات و نگهداری آسان همه و همه موجب شده اند که به مرور زمان سیستمهای ساخت و ساز خشک جایگزین روش های منسوخ سنتی (بنایی) در صنعت ساخت گردند.

انواع سیستم های ساخت و ساز خشک (پنل گچی یا گچ برگ):
دیوارهای جدا کننده
دیوارهای جدا کننده کاذب کناف، دیوارهایی غیر باربر بوده که برای تفکیک و تقسیم فضاها و یونیت های داخل ساختمان به کار می روند. این سیستم شامل قاب های فلزی سبک پیش ساخته با سطح مقطع U و C می باشد که یک یا چند لایه صفحات روکش دار گچی کناف به وسیله پیچ های اتصال مخصوص بر روی این قاب های فلزی نصب می گردند. پس از آن درز موجود در میان صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری می شود به طوری که کار نهایی دارای سطحی یکپارچه و بدون درز بوده و قابلیت رنگ آمیزی، کاشی کاری و یا هر نوع پوشش نهایی دیگری بر روی آن فراهم است. با توجه به وجود فضای خالی پشت سیستم اجرا شده، امکان اجرای انواع عایق های صوتی و حرارتی وجود داشته و همچنین امکان عبور و دسترسی به تأسیسات الکتریکال و مکانیکال به سادگی هرچه تمام تر وجود دارد.
موارد کاربرد دیوار جدا کننده:
نمای خارجی ساختمان
عدم وجود اتصال مناسب میان متریال سنتی مثل سنگ و آجر پلاک با دیوار پیرامونی موجب می شود تا در هنگام وقوع زمین لرزه لرزش های حاصل از زلزله باعث فرو ریختن نما گردد. اما سیستم دیوار پیرامونی Aqua Panel ساختاری کاملاً ایمن در مقابل وقوع زلزله می باشد در این سیستم پنل های مسلح سیمانی یا Aqua Panel به عنوان پوشش خارجی دیوار پیرامونی استفاده می شود. استفاده از عایق پشم معدنی در حین اجرای این سیستم باعث اثربخشی مطلوب بر عایق صوتی و حرارتی و در نهایت لحاظ مبحث 19 مقررات ملی می گردد.
دیوارهای تأسیساتی
اجرای دو لایه قاب فلزی با فاصله از یکدیگر باعث ایجاد فضایی می گردد که از آن میتوان برای عبور مسیر تأسیسات الکتریکال و مکانیکال استفاده کرد. قرار گرفتن تأسیسات در فضای خالی دیوار کاذب موجب رفع مشکل خوردگی در مرور زمان و همچنین سهولت تعمیرات و نگهداری (با توجه به دسترسی آسان به خطوط تأسیساتی در زمان بهره برداری) می گردد.
دیواره چاله آسانسور
از جمله فضاهایی که طراحی و اجرای آن همیشه دغدغه مهندسین پروژه ها بوده و هست دیواره های چاله آسانسور می باشد، در بسیاری موارد اجرای این فضا حتی به مرحله پس از فینیشینگ کار موکول می گردد. سیستم ساخت و ساز خشک راه حل کارا و اثربخشی برای جداسازی چاله آسانسور از دیگر فضاهای ساختمان می باشد که می تواند این چالش را در حین اجرای پروژه ها از میان بردارد.
دیوار مقاوم در برابر اشعه ایکس
در مراکز تحقیقاتی و یا رادیولوژی با نصب یک لایه صفحه سربی در اجرای میان فضای خالی میان قاب های دیوار کناف می توان از عبور و نفوذ اشعه ایکس به فضای مورد نظر جلوگیری کرد.
دیوارهای تزئینی یا دکوراتیو
قابلیت انعطاف پذیری بالای سیستم ساخت و ساز خشک به معماران این امکان را می دهد تا مفروضات مطلوب طراحی خود را به ظرافت هر چه تمام تر جامه عمل پوشانند.
دیوارهای مقاوم در برابر حریق
اجرای دیوار مقاوم در برابر حریق مانع از تبادل گرمایی دو فضای مجاور یکدیگر می گردد، به عبارت دیگر در هنگام وقوع حریق این سیستم اجازه نمی دهد که دمای فضاهای مجاور کانون آتش از حد مشخصی فراتر برود.

مزایا و نقاط قوت دیوارهای جدا کننده کاذب:
وزن سبک و ایمنی بالا در مقابل وقوع زلزله
واکنش میانقابی مطلوب در هنگام وقوع زلزله
عایق مناسب صوتی، حرارتی و رطوبتی
مقاومت و پایایی بالا در مقابل حریق
کاهش بار مرده و جرم کلی ساختمان و در نهایت کاهش چشمگیر هزینه های مرتبط با سازه و فونداسیون
انعطاف پذیری بالا از منظر منطق و هنر معماری
عملیات اجرایی سریع و دقیق
امکان رنگ آمیزی سطح تمام شده بلافاصله پس از نصب
دسترسی آسان به تأسیسات الکتریکال و مکانیکال داخلی
قابلیت ترمیم و تعویض ساده در هنگام کاربری فضا
اجرای سطوح با حداقل مصالح مصرفی، نیروی انسانی و پِرت و دور ریز مصالح
افزایش سطح مفید زیربنا با توجه به ضخامت کم دیوارها
فرآیند حمل و نقل سریع، آسان و ارزان
نحوه نصب و پیاده سازی دیوارهای جدا کننده کاذب:
روش اجرای نصب و پیاده سازی دیوارهای جدا کننده کاذب شامل چهار مرحله کلی زیر می شود:
I.    اجرای قاب فلزی سبک
II.    نصب لایه اول پنل گچی یا گچ برگ
III.    نصب عایق حرارتی و صوتی مورد نظر در صورت لزوم
IV.    نصب پنل گچی یا گچ برگ در سمت دیگر دیوار

اجرای سقف کاذب کناف

محدودیت های دیوارهای جدا کننده:
دمای بیش از 50 درجه سانتیگراد به مرور زمان موجب تغییر فرم دیوارهای جدا کننده معمولی و کاهش عملکرد فیزیکی و دوام دیوار می گردد.
رطوبت مداوم بیش از 60% (برای صفحات مقاوم در برابر رطوبت MR 90%) یا نفوذ مداوم آب دوام پنل ها را کاهش داده و بهتر است برای اینگونه فضاها از Aqua Panel مخصوص فضاهای مرطوب با پوشش کاشی استفاده نمود.
اجرای صحیح سیستم های ساخت و ساز خشک (پنل گچی یا کناف) نیاز به آموزش و تخصص دارد، بنابراین اجرای عملیات نصب سیستم های ساخت و ساز خشک توسط افراد غیر متخصص به شدت باعث افت کیفیت کار نهایی، اصلاحات و دوباره کاری های فراوان، دور ریز بالای مصالح و در نهایت افزایش هزینه و زمان کار می گردد.
استفاده از محصولات فرعی و نامرغوب موجود در بازار باعث افت کیفیت کار تمام شده، عدم برآورده شدن ملزومات مفروض طراحی و بروز مشکلات عدیده در زمان بهره برداری می گردد.

دیوارهای پوششی کناف (پنل گچی یا گچ برگ):
دیوارهای پوششی کناف راهکاری مناسب در بخش نازک کاری ابنیه به حساب می آیند، ویژگی های منحصر به فرد این متریال باعث می شوند که ملزومات مختلفی نظیر عایق رطوبتی، صوتی و حرارتی، دسترسی های تأسیساتی و حتی ایمنی در مقابل زمین لرزه همه و همه با اجرای یک قلم تحت عنوان دیوار پوششی کناف لحاظ گردند.

موارد کاربرد دیوار پوششی کناف:
تعمیرات و بازسازی دیوارهای ابنیه قدیمی و سالخورده
پوشش دیوارهای جدید (اجرای عملیات نازک کاری)
عایق کاری صوتی و حرارتی دیوارهای پیرامونی ساختمان
عایق کاری صوتی دیوارهای مشترک فضاهای داخل آپارتمان ها مثل اتاق ها، دفاتر، راه پله و آسانسور
ایجاد فضای مورد نیاز برای عبور تأسیسات الکتریکال و مکانیکال
ایجاد پوشش های ضد حریق
ایجاد پوشش های ضد رطوبت و ایجاد عایق رطوبتی مقاوم در برابر رطوبت و بخار

مزایا و نقاط قوت دیوار پوششی کناف:
سهولت و سرعت بالای اجرای عملیات
اجرای هم زمان عملیات نازک کاری و عایق کاری با استفاده از صفحات گچی عایق دار
حداقل دور ریز و پِرت مصالح
امکان رنگ آمیزی سطح کار بلافاصله پس از اجرا
اصلاح مشکلات و عدم انطباق های کیفی اجرایی دیواره ها (مانند ناشاقولی، ناگونیایی و ناهمواری کار)
ایجاد فضای مورد نظر برای عبور مسیر تأسیسات الکتریکال و مکانیکال بدون نیاز به تخریب و یا شیارزنی
دسترسی آسان به تأسیسات الکتریکال و مکانیکال در زمان ساخت و بهره برداری
بهسازی صوتی و حرارتی ساختمان

نحوه نصب و پیاده سازی دیوارهای پوششی کناف:
دیوارهای پوششی کناف به دو روش کلی بدون سازه و با سازه اجرا می شوند:
I.    دیوار پوششی بدون سازه کناف:

 •    در این ساختار از یک لایه پنل روکش دار گچی ساده یا صفحه دارای عایق ( پشم معدنی و یا پلی استایرن ) اسفاده می شود. پنل ها توسط چسب خمیر شکل با نام پرلفیکس ( متشکل از گچ ویژه و مواد افزودنی با خاصیت چسبندگی بالا) به دیوار زمینه متصل می شوند. در قدم بعدی فاصله باقیمانده در میان پنل های کناف به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری کناف درزگیری می شوند، با انجام این کار در انتها سطحی یکپارچه و مسطح بدون هیچگونه شیار یا درزی خواهیم داشت.

اجرای سقف کاذب کناف

II.    دیوار پوششی با سازه کناف:
–   در این ساختار پنل های روکش دار گچی بر روی زیر سازی فلزی پیچ می شوند. زیر سازی مورد نظر می تواند به صورت متصل به دیوار و یا مستقل از آن اجرا شود. در قدم بعدی لایه عایق در فاصله آزاد میان پنل روکش دار گچی و دیوار زمینه پشت قرار می گیرد. وجود فاصله خالی میان دیوار زمینه و و پنل علاوه بر تسهیل نصب عایق و حذف شیار زنی های مورد نیاز تأسیسات الکتریکال و مکانیکال راهکار مناسبی برای رفع مشکلات و عدم انطباق های کیفی دیوار زمینه (مانند ناشاقولی، ناگونیایی و ناهمواری کار) به حساب می آید. از دیگر مزایای این ساختار می توان به قابلیت اجرای آن در دیوارهای با شرایط زمینه متفاوت و اجرای پوشش هایی با ارتفاع 10 متر اشاره نمود.

اجرای سقف کاذب کناف

دودیت های دیوارهای پوششی کناف:
دمای بیش از 50 درجه سانتیگراد به مرور زمان موجب تغییر فرم دیوارهای جدا کننده معمولی و کاهش عملکرد فیزیکی و دوام دیوار می گردد.
رطوبت مداوم بیش از 60% (برای صفحات مقاوم در برابر رطوبت MR 95%) یا نفوذ مداوم آب دوام پنل ها را کاهش داده و بهتر است برای اینگونه فضاها از Aqua Panel مخصوص فضاهای مرطوب با پوشش کاشی استفاده نمود.
اجرای صحیح سیستم های ساخت و ساز خشک (پنل گچی یا کناف) نیاز به آموزش و تخصص دارد، بنابراین اجرای عملیات نصب سیستم های ساخت و ساز خشک توسط افراد غیر متخصص به شدت باعث افت کیفیت کار نهایی، اصلاحات و دوباره کاری های فراوان، دور ریز بالای مصالح و در نهایت افزایش هزینه و زمان کار می گردد.
استفاده از محصولات فرعی و نامرغوب موجود در بازار باعث افت کیفیت کار تمام شده، عدم برآورده شدن ملزومات مفروض طراحی و بروز مشکلات عدیده در زمان بهره برداری می گردد.

نگهداری و تعمیرات کناف (پنل گچی یا گچ برگ):
همانطور که در بخش مزایا و نقاط قوت سیستم های ساخت و ساز خشک نیز توضیح داده شد با توجه به ماهیت این سیستم نیاز به رویه نگهداری نداشته و در صورت نیاز به تعمیر و یا تعویض کلی یا جزئی، این امر به سادگی هر چه تمام تر با حداقل زمان و هزینه قابل انجام است.

شناخت و مراحل اجرای کناف

صفحات روکش دار گچی تولیدی کناف ایران از نظر مشخصات و مورد استفاده شامل موارد زیر می شود :

 • صفحات معمولی (Reguler Board) (RG)
 • صفحات مقاوم در برابر رطوبت (Moisture Resistant Board (MR)
 • صفحات مقاوم دربرابر حریق (Fire Resistant Board) (FR)
 • صفحات مقاوم دربرابر حریق و رطوبت (Fire & Moisture Resistant Board) (FM)

اجرای کناف

در اجرای کناف ، برای پوشش از پنل از جنس گچ استفاده می کنند که روی پروفیل ها و یا شبکه سازه های سپری نورد می شوند. این شبکه با آویزهای قابل تعمیر به سقف وصل خواهد شد. کناف که برای سقف استفاده می شوند شامل دو نوع ساختار متحرک ثابت میشوند. برای زیرسازی از کلیک و برای پر کردن آن از تایلهای گچی 60 در 60 استفاده میشود. تایلهای گچی انواع مختلفی دارند که از انواع آن میتوان به تایل گچی ساده ، طرح دار ، آکوستیک ، فلزی ، پوشالی و معدنی اشاره کرد.

مراحل قدم به قدم اجرای کناف کاری

از گذشته های دور انسان به دنبال زیباسازی محیط زندگی خود بوده و تلاش های زیادی برای رسیدن به این هدف انجام داده است. برای طراحی و اجرای دکوراسیون به تمامی نکات ریز و درشت پیرامون توجه می شود این نکات می تواند شامل زیباتر کردن محیط، بالا بردن امنیت، افزایش سرعت اجرا و موارد دیگری از این قبیل باشد. یکی از مصالح نوینی که امروزه در ساخت و سازهای ساختمانی استفاده می شود کناف است. در این مقاله نقاشی ساختمان پارس پینتر قصد دارد به مراحل کناف کاری و مزیت های آن اشاره کند.

سقف های دکوراتیو

امروزه تصاویر بسیار زیبایی از سقف های دکوراتیو در فضای اینترنت وجود دارد. اگر در حال بازسازی منزل خود باشید دیدن این تصاویر بسیار زیبا برای داشتن محیطی زیباتر وسوسه انگیز است. اگر هم در حال بازسازی نیستید باز هم دیدن این تصاویر وسوسه ای است برای تجربه ی یک بازسازی کوچک برای سقف پذیرایی یا اتاق خواب یا فضاهای دیگر منزل.

اما سوال اینجاست یک مجری خوب و مطمئن را از کجا می توان پیدا کرد؟

آیا یک کناف کار می تواند به تمیزی و ظرافت عکسی که من در اینترنت پیدا کرده ام اجرا کند؟

آیا طرحی که من پسندیده ام برای فضای مورد نظر من مناسب است؟

قیمت سقف دکوراتیو کناف را چطور می شود برآورد کرد؟

برای دانستن پاسخ تمام سوالات در ابتدا لازم است با نحوه ی اجرای سقف دکوراتیو کناف آشنا شوید. در اینجا نحوه ی اجرای سقف دکوراتیو کناف را به صورت عملی و مرحله به مرحله بررسی می کنیم.

در ابتدا باید در نظر داشت ساخت سقف دکوراتیو کناف شامل 5 مرحله ی کلی است.راحی سه بعدی و اندازه گذاری بر روی نقشه

اجرای یک لایه سقف صاف تراز (سقف فلت)

ساخت احجام مورد نظر بر روی سقف صاف

بتونه کاری و پرداخت نهایی

نقاشی و رنگ آمیزی

طراحی سه بعدی و اندازه گذاری بر روی نقشه

اولین قدم برای ساخت ایده ها طراحی و مدل سازی سه بعدی است. آنچه که در ذهنتان می پرورانید را بصورت تصویری واضح بر روی صفحه کامپیوتر ببینید. بسیاری از افراد تصور می کنند طراحی سه بعدی کاری بیهوده و هزینه بردار است. اما در واقع با پیشرفت دنیای امروز استفاده از این امکان کمترین استفاده از دنیای تکنولوژی است. بسیاری از اوقات اتفاق افتاده افراد بعد از بازسازی منزل خودشان به این فکر افتاده اند که اگر فلان کار را انجام می دادم بهتر بود. یا افسوس می خورند که با همان مقدار هزینه و یا کمتر می توانستند طرحی بهتر و متناسب تر با فضای مورد نظرشان را اجرا کنند. یک طراحی خوب و اصولی می تواند هزینه و وقت شما را کنترل و مدیریت کند. اگر امکان و تخصص طراحی سه بعدی را ندارید می توانید از یک متخصص کمک بگیرید.

اجرای یک لایه سقف صاف تراز (سقف فلت)

برای پیاده سازی احجام می بایست یک بستر مناسب وجود داشته باشد. به یک مثال توجه کنید. یک ساختمان را در نظر بگیرید که برای ساخت آن نیاز است یک سطح صاف از بتن مستحکم وجود داشته باشد. این بستر مناسب برای ساخت ساختمان فونداسیون نام دارد. تصور کنید اگر یک ساختمان بر روی سطح غیر تراز و کج ساخته شود و یا بجای داشتن یک سطح محکم از بتن بر روی خاک نرم بنا شود دچار چه مشکلاتی از نظر استحکام و ظاهر خواهد شد؟ همین موضوع با کمی تفاوت قابل تعمیم به یک سقف کاذب دکوراتیو خواهد بود.

برای ساخت سقف فلت 2 مرحله وجود دارد

1-اجرای یک شبکه فلزی که استقامت نگهداشتن وزن لازم را داشته باشد.

2-نصب پنل ها و گچ برگ های کناف بر روی شبکه فلزی

برای مطالعه جزئیات اجرای این مرحله اینجا را کلیک کنید.

ساخت احجام مورد نظر بر روی سقف صاف کناف

بعد از داشتن یک سطح تراز و یکدست قادر خواهیم بود هرگونه حجم مورد نظرمان را بر روی سقف صاف اجرا کنیم.

قبل از هرگونه توضیحی در مورد نحوه اجرای احجام دکوراتیو لازم است بدانیم که سقف های دکوراتیو دو دسته هستند. یک دسته از سقف های دکوراتیو شامل خطوط شکسته و هندسی هستند و فاقد هر گونه خط منحنی است. و دسته دیگر شامل خطوط منحنی و به اصطلاح کرو (Curve) هستند و یا ترکیبی از این دو.

در استفاده از مصالح درای وال ساخت احجام دکوراتیوی که منحنی باشد عموماً با استفاده از برش سازه نبشی و برش پنل انجام خواهد شد. به این صورت که برای خم شدن نبشی یکی از لبه های نبشی که قرار است روی سطح صاف قرار بگیرد با فواصل مناسبی برش داده می شود. هر چقدر انحنای بیشتری مورد نظر باشد فواصل برش را کمتر در نظر میگیریم.

بعد از اینکه نبشی ها آماده شدند لبه ای را که برش داده ایم روی سقف صاف پیچ می کنیم. سپس یک طرف کاغذ پنل را نیز با فاصله های مناسبی با استفاده از تیغ مخصوص برش داده و با فشار دست پنل را از محلی که با تیغ خط انداخته ایم می شکنیم. اما توجه داشته باشید طرف دیگر کاغذ قطعه ی شکسته شده نباید بریده شود. سطح پنل بعنوان پیشانی احجام بر روی بنشی قرار گرفته و توسط پیچ به نبشی اتصال می یابد. وقتی پیشانی احجام آماده شد، کف آن را نیز که سطح موازی با سقف صاف است برش داده و با همان روش به لبه پیشانی توسط نبشی اتصال می دهیم.

بتونه کاری و پرداخت نهایی سقف دکوراتیو

اگرچه ساخت احجام دکوراتیو با پنل های کناف بسیار مهم است. اما آنچه پوشش نهایی است و در نهایت دیده خواهد شد بتونه کاری حرفه ای توسط هنرمند بتونه کار است. این کار به منظور ایجاد لبه های تمیزتر و دقیق تر انجام می شود. اجرای یک بتونه کاری حرفه ای به تمرکز و مهارت و تجربه بسیار زیادی نیاز دارد.

نقاشی و رنگ آمیزی سقف دکوراتیو

رنگ آمیزی مناسب سطوح و احجام آماده شده تاثیر بسزایی در نمود آن خواهد داشت. تأثیر رنگ بر روح و روان آدمی بر کسی پوشیده نیست.

برای شناخت بیشتر رنگها می توانید مطلبی در این خصوص با عنوان روانشناسی رنگ را از اینجا بخوانید.

اجزای مورد استفاده در مراحل کناف کاری

کناف یا همان Drywall از اجزاء مختلفی تشکیل شده است که جهت پیاده سازی آنها علاوه بر متریال ها و مصالح به یک سری ابزار خاص نیاز است که در جدول زیر به اجزایی که در مراحل کناف کاری نیاز است، اشاره کرده ایم و بصورت خلاصه به بیان این کاربردها و ویژگی ها پرداخته ایم:

صفحات روکش‌دار گچی جهت مصرف عمومی، دارای قابلیت مقاومت در برابر رطوبت، مقاوم بودن در برابر حریق، خاصیت مقاومت در برابر حریق و رطوبت
صفحات مسلح سیمانی (AQUAPANEL) در دو نوع داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.
صفحات گاردکس مقاوم در برابر حریق، کپک زدگی و رطوبت.
صفحات آکوستیک و تصفیه‌کننده هوا مانع از نفوذ آلاینده‌ها.
تایل‌های معدنی و گچی قابل استفاده در سقف‌های کناف.
تایل‌های پشم و چوب مناسب برای جذب صدا در سالن های آمفی تئاتر، فضاهای ورزشی و ساختمان های اداری
مقاطع فولادی سبک قابل استفاده در زیر سازی کناف
سازه‌های سپری سقف‌های مشبک قابل استفاده در زیر سازی کناف
اندود پاششی ورمی پلاستر حفاظت از سازه در برابر حریق از ۳۰ الی ۱۲۰ دقیقه
مصالح درزگیر نوار درز گیر، بتونه درزگیر، گچ پوششی، نوار چسب جدا کننده
ادوات اتصالات و متعلقات شامل چسب کاشی، رول پلاک، رنگ و عایق رطوبتی، نوار فوم عایق کناف است.
دریچه دسترسی جهت دسترسی به زیر ساخت های الکتریکی کناف.
انواع ابزار شامل تمام ابزارهای برش و حمل در کناف کاری
پیچ‌های اتصال پنل به سازه متشکل از پیچ‌های سرمته دار و پیچ‌های نوک تیز
پیچ‌های اتصال سازه به سازه در انتخاب پیچ، ضخامت لایه های فلزی مدنظر است.
پیچ‌های اتصال سازه به ساختار کناف شامل پیچ‌های نوک تیز.
نوار درزگیر به منظور جلوگیری از ایجاد ترک استفاده می شود.
نوار چسب جداکننده برای جلوگیری از ترک ساختمان و همچنین کناف به کار گرفته می شود.
سازه یا نوار محافظ گوشه برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کنج دیوارها به کار برده می شود.
بتونه‌ی درزگیر برای درزگیری روکش گچی کناف در چند مرحله تا ضخامت ده میلی‌متر استفاده می‌شود.
ماستیک جهت رسیدن به سطوح صاف و یک‌دست بکار برده می‌شود.

ساخت و ساز خشک چیست؟

ساخت و ساز خشک همان کناف کاری می باشد که به چهار شکل اجرا می شود. که در ادامه به توضیح این چهار شکل پرداخته ایم.

چهار شکل اجرای کناف کاری

 1. کناف کاری دیوار کاذب پوششی
 2. کناف کاری دیوار کاذب جداکننده
 3. کناف کاری سقف کناف به شکل مشبک
 4. کناف کاری سقف کاذب کناف به صورت یکپارچه

دیوار کاذب پوششی

از این روش بیشتر در تعمیر ساختمان های قدیمی استفاده می شود چرا که با این روش می توان به راحتی دیوارهای قدیمی را ترمیم کرد. این سبک خود به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

 1. با سازه
 2. بدون سازه

نحوه کار در روش بدون سازه بدین گونه است که یک لایه از گچ از پیش آماده شده را با استفاده از خمیر مخصوصی که پرلفیکس نام دارد، به طور مستقیم به دیوار وصل می کنند. برای مرمت و بازسازی، بعد از اینکه دیوارها را بر روی دیوار های قدیمی نصب کردید، فرآیند درزگیری بصورت نواری توسط بتونه های مخصوص انجام می شود. بعد از اجرای این فرآیند به راحتی می توان عملیات کاشی کاری و کاغذ دیواری را بر روی دیوار انجام داد.

دیوار کاذب جدا کننده

برای جدا سازی فضای داخلی ساختمان از دیوار کاذب جداکننده استفاده می شود که شامل قاب های فولادی سبک می باشد و به صورت پیش ساخته و به شکل C و U قابل دسترس می باشد. این سبک به این گونه است که صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه توسط پیچ های مخصوص در محل قابل نصب می باشد. پس از اینکه بر روی قاب های فولادی، گچ های مخصوص نصب شد، کلیه درزها توسط یک نوار بتونه کاری می شود. بعد از آماده سازی این سبک، می توان کاشی کاری، رنگ کاری، رنگ آمیزی و کاغذ دیواری را شروع کرد.

سقف کاذب کناف مشبک

برای آماده سازی سقف های مشبک کناف از تایل های پوشالی و گچی استفاده می شود. این تایل ها توسط آویزهای مخصوصی به سقف وصل می شوند. برای شروع آویزها به شکل زیرسازی به سقف متصل می شوند و بعد تایل های درون شبکه هایی که از پیش ساخته شده اند، بر روی سقف قرار می گیرند. این نوع از کناف کاری از ساده ترین و همچنین کاربردی ترین کارهای کناف می باشد. چون به راحتی قابلیت تنظیم ارتفاع دارد و برای دسترسی داشتن به تاسیسات الکتریکی می توانید یکی از تایل ها را بردارید.

سقف کاذب یکپارچه

جالب است بدانید که در این سبک با استفاده از مشخصات فنی استاندارد، کناف کاری بوسیله واحد های تولیدی تهیه و آماده می گردد. اغلب از این سقف ها به منظور جایگزین سقف های کاذب استفاده می شود. برای زیر ساخت این سبک از کناف کاری از زیر سازی فولادی استفاده می شود. بعد از محکم سازی صفحات کناف توسط پیچ و مهره بر روی زیرسازی فولادی، مراحل کناف کاری تکمیل می شود. حال فرآیند درزگیری و بتونه کاری سقف شروع می شود. بهتر است بدانید که این سبک از کناف کاری نسبت به سایر سبک ها از سرعت بیشتری در اجرا برخوردار می باشد. چرا که بلافاصله بعد از خشک شدن بتونه، می توانید رنگ آمیزی را شروع کنید. یکی دیگر از مزیت های این طرح دسترسی آسان به تاسیسات الکتریکی می باشد.

پایان مراحل کناف کاری

بعد از اتمام نصب دیوارها و همچنین سقف های از پیش ساخته شده، لازم است که کار بدون داشتن ناهمواری و با بهترین شکل برای رنگ آمیزی مهیا شود. برای انجام این کار در مرحله اول بتونه کاری به منظور محو کردن ناهمواری ها در محل پیچ ها انجام می شود. در مرحله بعد برای اینکه رنگ آمیزی نتیجه بهتری داشته باشد از ماستیک استفاده می شود. اجرای ماستیک به این گونه است که لایه ای نازک و با ضخامت ۱ الی ۲ میلی متر روی سطوح کار با ماستیک کناف انجام می شود. در مرحله سوم برای بهتر جذب شدن کاشی، رنگ روغن یا کاغذ دیواری باید لایه ای از آستر بعد از اجرای ماستیک بر روی سطح کار اجرا شود.

آیتم های  برآورد قیمت کناف برای پیمانکاران وکارفرمایان :

1: قیمت اجرای سقف کناف به همراه قیمت تهیه آن
2: قیمت اجرای دیوار کناف به همراه قیمت تهیه آن

که در هر دو مورد توجه به موارد ذیل تعیین کننده قیمت نهایی می باشد:
الف: ارتفاع کار )
با توجه به این که  گستردگی ارتفاع کار قابل اجرا در سقف کناف و دیوار می تواند از ارتفاع نرمال واحد مسکونی تا کار درموارد خاص از جمله سوله های انبار وکارخانه ها و یا سالنهای ورزشی و سینما متفاوت باشد سرعت پیشرفت کار وحساسیت در اجرا نیز نقش مهمی را ایفا می کند به نحوی که تا ارتفاع سه متر بر اساس قیمت پایه و به طور میانگین به ازای هر یک متر افزایش ارتفاع حدود 20 درصد اضافه بهای دستمزد را شامل می شود محاسبه میگردد و همچنین دراجرای دیوار کناف با ارتفاع بیش از ۳ متر باید از سازه های قوی تر و فواصل سازه گذاری کمتر استفاده کرد (یعنی مصرف مصالح بیشتر) و قیمت کناف برآورد می شود.

ب:جرییات اجرایی و نوع ساختار)
از آنجا که ساختارهای متنوعی جهت اجرای سیستم های مشابه وجود دارد انتخاب  نوع ساختاربرای سقف کناف بسیار مهم است به نحوی که ارتفاع آویز ها – فواصل پروفیل های باربرکناف – نوع سیستم آویز ها و نحوه ی اتصال به سقف سازه – ضخامت پانل مصرفی – نوع پانل مصرفی (مقاوم حریق یا رطوبت یا معمولی و….) بارگذاری روشنایی سقف و تاسیسات تهویه همه وهمه باید بر اساس دفترچه های فنی کناف محاسبه و طراحی گردد .

 
 هردو عکس بالا زیرسازی سقف مسطح هستند آیا میزان مصالح مصرفی واحد یکسان دارند ؟؟؟؟
 

ویا  به طور مثال  قیمت اجرای سقف  کناف برای 200 متر مربع سقف کناف مسطح یکپارچه در ارتفاع 3 متری می تواند عددی بین 45000 تا 55000 تومان به ازای هر مترمربع باشد که متناسب با موارد گفته شده صحت قیمت مذکور قابل بررسی است.
ویا قیمت اجرای دیوار کناف برای 200 متر مربع دیوار جداکننده تا ارتفاع 3 متری می تواند عددی بین 55000 تا 80000 تومان به ازای هر مترمربع باشد که متناسب با ضخامت دیوار-فواصل استادها-نمره ی استاد مصرفی متفاوت باشد.  

ج:نوع متریال مصرفی)
متاسفانه در برخی از موارد مشاهده شده که مجری کناف بدلیل قیمت غیر منطقی پروژه از مصالح غیر استاندارد و بی کیفیت استفاده می کند که باعث کاهش کیفیت و عمر درای وال و در نهایت نارضایتی کارفرما میگردد.

د:چند مرحله ای بودن اجرای کار و برآورد قیمت سقف کناف و قیمت اجرای دیوار کناف

با توجه به نیاز به سرعت در پروژه های ساختمانی برای هم پوشانی پیشرفت پروژه در بسیاری از موارد اجرای سقف کناف و دیوار کناف در دو مرحله صورت میگردد به طوری که ابتدا زیرسازی ساختار اجرا گردیده و ضمن آن عملیات تاسیساتی و الکتریکال مختلف در سقف و دیوار اجرا میگردد و پس از اتمام أن نوبت به اجرای پانل زنی وتعبیه بازشو ها میگردد که این سیستم افزایش 10 درصدی در دستمزد و پرت مصالح را در بر خواهد داشت .

د: پیچیدگی نقشه های اجرایی)
تصور کنید که پروژه ای برای اجرای حدود ۲۰۰۰ متر مربع سقف کناف به صورت مسطح و باکس مطرح است و شما می خواهید برای انواع مدل سقف کاذب کناف براورد قیمت نمایید اگر پلان معکوس به صورت سقف مسطح محصور بین باکس دور باشد مبنای محاسبه قیمت اجرای سقف کاذب کناف قیمت پایه است اما اگر پلان معکوس به صورت باکسهای موازی سراسری و سقف مسطح باشد قطعا اضافه بها در پی خواهد داشت لذا آنالیز قیمت باید بر مبنای پلان دقیق اجرایی فاز ۲ باشد تا قیمت قرارداد سقف کناف بر اساس وقایع مورد انتظار کارفرما وپیمانکار باشد.
ویا به طور مثال در محاسبه قیمت اجرای دیوار کناف توجه به تعداد شکستها و بازشو های درب وپنجره ها بسیار مهم است.

عوامل موثر در قیمت سقف کناف

برای اینکه قیمت درستی بتوان برای اجرای کناف در نظر گرفت وبه مشتری ارائه داد ، نیاز است که اطلاعات اولیه و پایه در مورد کار در اختیار وی قرار گیرد تا جای ممکن بازدید از محل پروژه  صورت گیرد . بخشی از اطلاعات و عوامل تاثیر گذار بر قیمت شامل موارد زیر است:

الف ) نوع کار : ( انبوه سازی یا باز سازی ) در صورتی که کار حالت باز سازی داشته باشد و یا تک واحدی باشد نسبت به کار انبوه سازی چند واحدی تفاوت های زیادی دارد .

ب) حجم کار : همواره متراژ و حجم کار کناف تاثیر مستقیم و زیادی دارد،هرچه متراژ کار کناف بیشتر باشد ، قیمت واحد آن کاهش می یابد و بالعکس ، هرچه حجم کار کمتر باشد کار کنافدر واحد سطح قیمت بیشتری را در بر می گیرد . تا جایی که در برخی از کارها قیمت به صورت مقطوع ( چکی ) داده خواهد شد.

ج) ارتفاع کار : هرچه ارتفاع کار بیشتر باشد ،به قیمت در واحد سطح کار افزوده خواهد شد.

د) هدف از کار کناف ( دکور سازی یا پوشش ) ( سادگی و پیچیدگی ) : در صورتی که ساده انجام شود ، قطعا از قیمت کمتر و در صورت دکوراتیو شدن به دلیل افزایش پرت مصالح و اجرت نصب و بتونه کاری قیمت بالاتری می گیرد .هم چنین در کار های دکوراتیو کارهای دارای اشکال هندسی تیز گوشه و خطی قیمت کمتر و اشکال دارای انحنا قیمت بالاتری خواهند داشت.

ه) کار کناف با درزگیری یا بدون درزگیری

و ) ضخامت پانل : در قیمت اجرای سقف کاذب کنافباید ضخامت استاندارد پانل های سقفی طبق آیین نامه ( مگر در مواقع خاص ) که 12 میل می باشد و پانل های 9 میل و 6 میل کناف ایران فقط جهت پیشانی قوس ها مجاز می باشند را در نظر گرفت.

ز) نوع مصالح : در استعلام قیمت اجرای سقف کاذب کناف همواره نوع برند مصالح مصرفی سقف کاذب را سوال کنید.

و:نحوه ی پرداخت)
امروزه در کشور ما با توجه به شرایط اقتصادی در بسیاری از پروژه ها قرارداد ها به صورت تهاتر می باشد که قطعا پیمانکار سود حاصل از سرمایه گذاری خویش را علاوه بر سود پیمان در قیمت لحاظ می کند .

در نهایت پیمانکار پس از بررسی نقشه های اجرایی و آنالیز آن به تابعی 5 بخشی که از حاصل جمع مصالح مصرفی و دستمزد اجرا و پرت ودورریز و سود پیمان وسود حاصل از سرمایه گذاری بدست می آید رسیده و آن را به عنوان قیمت نهایی به کارفرما ارایه می نماید.

نکته :

گاهی پیش می آید که سقف کاذب کناف یا دیوارهای کناف در اثر ضربات شدید دچار شکستگی شوند ونیاز به ترمیم داشته باشند ، همچنین ممکن است در اثر مشکلات تاسیساتی و برقی ، نیاز باشد بخش کوچکی از سقف باز شود  تا مشکل برطرف شود در نتیجه بایستی ترمیم آن انجام شود که در نهایت در قیمت اجرای سقف کاذب کناف تاثیرگذار است. 

نمونه اجرایی سقف کناف و دیوار کناف به صورت یکپارچه اجراشده  تا قبل از نقاشی :

دیوار کاذب کناف

دیوار کناف که نوعی جدا کننده هستند ، با نام درای وال نیاز معرفی می شوند این پوشش ها برای نوع غیر باربری که نقش تقسیم فضاهای داخلی یک ساختمان را دارند استفاده شده و شامل قاب سبک هستند که یک یا چند لایه صفحات روکش  دار گچی روی انها پیچ شده اند. دیوار کاذب کناف پوششی است که دارای ویژگی مثبت و مزایای بسیار بالایی است که سعی شده است در این مقاله به بخشی از نکات توجه ویژه ای شود . این سازه آماده ، سبک بوده و دارای نصبی آسان می باشند .

سقف ها و و محصولات از گالوانیزه یکپارچه تهیه می شوند که صفحات روکش دار گچی و سیمانی بر روی آنها پیچ می شوند. درز بین صفحات با بتونه درزگیری پر شده و سطوح صاف به وجود آمده رنگ می شوند.

همچنین علاوه بر نصب آسان قابلیت جداسازی و انتقال سازه به مکان جدید و جابجایی را نیز دارند . همچنین دارای طرح و نقش و نگارهای گسترده ای می باشد که خود دلیل استقبال بسیاری از افراد برای استفاده از آنها ها برای مکان مورد نظر شده است . نقش اساسی این محصول ، برای جدا کردن و جداکنندگی فضاهای مختلف از یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند . که پیشتر با نام درای وای شناخته می شوند که نقشی غیر از باربری را دارند که برای تقسیم فضا مورد استفاده قرار می گیرند .

دیوار کاذب

یکی از بهترین راه کارها برای فراهم آوردن فضای داخلی مدرن و جذاب ودر عین حال مقرون به صرفه و استاندارد، نوع اجرا نیز نوع خشک است که با نام کاذب نیز شناخته می شوند به دلیل سهولت نصب و جذابیت ظاهری طرفدار بیشتری پیدا کرده و مورد استفاده قرار میگیرند. این برند نیز به عنوان تولید کننده برتر و پیشتاز سقف کاذب مشبک ، نوع خشک و سایر تجهیزات سیستم استاندارد محبوب ترین تولید کننده در این عرصه می باشد و در این بخش ما میخواهیم به معرفی مزایا،‌معایت و سایر ویژگیهای آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

مجموعه فنی و مهندسی آکس طرح و ساخت به عنوان ، نماینده رسمی کناف در ایران مفتخر است که خدمات بازسازی واحدهای تجاری اداری و مسکونی را با مرغوب ترین متریال اجرا کرده و در خدمت شما عزیزان باشد. این مجموعه با پیش از۳۰ سال سابقه و تجربه در زمینه نوسازی منزل مجری پروژهای ساختمانی بسیاری بوده است. دیوار کاذب کناف در ایران به دو نوع جداکننده و پوششی تقسیم می شوند ،‌ که در ادامه به معرفی و بررسی ویژگیهای هر یک میپردازیم. نصب دیوار جداکننده کناف غیر باربر می باشند از این ها برای تقسیم فضای داخلی ساختمانهای مختلف استفاده می شود همچنین از قابهای فولادی سبک ساخته شده از C و U تشکیل شده . بعلاوه صفحات روکش دار گچی یا پانل گچی در یک یا چند لایه یه وسیله ای پیچ مخصوص روی آنها نصب میشود.

اجرای دیوار کناف

ساخته شده از ترکیب  فلز و صفحات روکش دار گچی یا سیمانی و عایقهای صوتی و حرارتی هستند. میتوان به واسطه وجود همین عایق ها ، این محصول را به عنوان برترین نوع خشک در سطح استانداردهای بین المللی دانست. نوع خشک به واسطه ی همین متریال، درزگیر ، سایر اتصالات و عایق ها به خوبی از نفوذ هرگونه صدا و انتقال دما جلوگیری می کنند و عملکرد فوق العاده ای دارند. در اجرای دیوار کناف در ایران دو گروه وجود دارد که شامل جداکننده و نوع پوششی میباشد.

واز نظر لحاظ طرح معماری و قابلیتهای ساختاری هیچگونه محدودیتی در انتخاب این سیستم ها وجود ندارد. این محصولات مدل های مختلفی از جمله : جداکننده ساده ،  با مقاومت بالای مکانیکی ، همچنین با عملکرد صوتی و تاسیساتی دارد. همچنین نوع پوششی نیز همانطور که گفته شد به دو نوع با سازه و بدون سازه تقسیم می شوند.

دارای سرعت اجرایی بالا در اجرای

دور ریز کم مصالح در کنار صرفه جویی در نیروی کار و مصالح

قابلیت اجرا بر روی کف تمام شده که تغییرات آتی معماری بنا را آسان میکند

افزایش مقاومت ساختمان ها در برابر زلزله

کاهش جرم ساختمان با استفاده از 23 تا 25 کیلوگرم

قابل اجرا بر روی سطح وسیع با حداقل مصالح

قابل استفاده از عایق صوتی و حرارت

نصب دیوار کاذب کناف

از این مدل برای مواقعی استفاده میشود که مصرف کننده محصولی با قدرت جذب صوت بالا نیاز دارد. همچنین از دو ردیف سازه و دو لایه پانل در هر دو طرف تشکیل شده است و ازنوار فوم نیز برای جدا کردن دو لایه استفاده شده که این امکان انتقال صوت را به حداقل میرساند. همچنین با استفاده از عایقهای مضاعف می توان این قابلیت را افزایش داد .

یکی از روش ها استفاده از قاب فولادی سبکی می باشد که با مقاطع UUW میتوانند بستر پوششی را بر روی خود نصب و نگه دارند . تایل گچی و پیش ساخته پس از نصب قاب فلزی بر روی چهار چوب فلزی نصب و راه اندازی می شوند . برای نصب دیوار کناف پوش کاذب روش گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد . پس از اتمام نصب درزهای میانی ، این قالب گچی توسط نوار مخصوص و درزگیر  خاص پوشیده و مناسب می شوند . که در انتها سطح مورد نظر سطحی یک پارچه و صاف بدون هیچ گونه پستی و بلندی خواهد بود . نصب پوشش تایل گچی و سایر گونه آن بسته به متراژ مکان نصب بین 24 تا 72 ساعت زمان می برند که با توجه به ویژگی سازه ها زمان بسیار مناسبی می باشند .

سرعت اجرای بالا دیوار کناف

به دلیل پیش ساخته بودن این ساختار ، سرعت نصب اجرای دیوار کاذب کناف پوش ها در زمان کوتاهی انجام و به مرحله تحویل می رسد . علاوه بر سرعت اجرای بالا ، ساختار بدون هیچ گونه خرابی و آلودگی صوتی و فیزیکی قابلیت نصب و استفاده را دارند .

اجرای آسان نیز مزیت دیگری برای این تایل های کاذب می باشد . سرعت و راحتی اجرای این سازه ها به حدی است که حتی افراد می توانند به تنهایی آن را خریداری کرده و دستور العمل آن را مطالعه و سپس نصب آن اقدام کنند .

پیشرفت های نوینی که در حوزه ساخت و ساز رخ داده است و استفاده ار دانش روز در ساخت مصالح سبب جایگزین شدن مصالح قدیمی با جدید شده است مثلا می توان به کار بردن سیستم های ساخت و ساز خشک را نام برد که امروزه در همه جای دنیا و به ویژه ایران اجرا میشوند را نام برد. برد ها و یا صفحات پوشیده شده توسط گچ یکی از پرکاربردترین این مصالح هاست.

این محصول به نوعی از همین صفحه هاست که ابداع شرکت کناف بوده و به وسیله همین کمپانی هم تولید می شود. این شرکت بيشتر از 8 ده می باشد که در صنعت ساختمان سازی فعال بوده و توسط آن تاسیس شده است. اکنون این کمپانی جز ده کمپانی برتر جهانی در زمینه تولید این چنین مصالحی می باشد.

قیمت نصب دیوار کاذب کناف

هزینه و قیمت نصب این نمونه به نوع پروژه و نوع و البته سایز و ضخامت آن بستگی دارد و قیمت دقیق برای هر پروژه پس از مشخص شدن تمام جزئیات نقشه و… قیمت آن توسط متخصص به مشتریان اعلام می گردد اما ما در جدول زیر لیست کوچکی از حدود قیمت ها برای شما تهیه کرده ایم.

تهیه و نصب دو طرفه با ضخامت 7.5 سانتی متر هر متر 75 هزار تومان

تهیه و نصب دو طرفه با ضخامت 9.5 سانتی متر هر متر 80 هزار تومان

تهیه و دو طرفه با ضخامت 12.5 سانتی متر هر متر 85 هزار تومان

تهیه و نصب عایق حرارتی و صوتی متری 30 هزار تومان

تمامی جزئیات بر اساس آیین نامه بوده و استاندارد است.

آشنایی با مزایا و معایب دیوار کاذب

این محصول در مقابل مدل های قدیمی می تواند تا 15 باربر سبک تر هم باشد و مقاومت ساختمان در برابر زلزله را با کاهش وزن مرده ساختمان انجام دهد. سبکی آنها باعث راحت تر شدن حمل و نقل آن توسط کارگران و راحت تر شدن نصب آنها می شود. یکی دیگر از مزایای مهم امکان دسترسی به بخش های تاسیساتی متنوع است. تنها ایرادی که شاید در مرحله نصب رخ دهد حتی از خود آن هم نیست و ممکن است شخص نصاب در مرحله نصب اشتباهاتی را مرتکب شود.

مقاوم در برابر لرزه

از دیگر امکانات این سازه مقاومت آن در برابر تنش ها و لرزه عمودی می باشد . این سازه برای تنش های عمودی ناشی از لرزهای حوادثی همچون زمین لرزه تا حد 5G قابل کنترل می باشند .

همچنین در آزمایش انجام شده در آزمایشگاه کنترل کیفی برای تشخیص کیفیت میزان کنترل تنش و مقاومت در برابر لرزه ها جزو مقاوم ترین سازه ها می باشد . همچنین این سازه در برابر تنش انفجاری بسیار مقاوم بوده و سبب شکست انفجاری نخواهد شد .

نمونه طرح جدید دیوار کاذب کناف

این مدل ها به 4 مدل تقسیم می شوند که جدا کننده ساده، جداکننده با مقاومت مکانیکی بالا، جداکننده با عملکرد صوتی بالا و جدا کننده تاسیساتی نام برده می شوند.

نوع جدا کننده ساده : یک ردیف سازه و یک لایه پنل در هر سمت مشمول این نمونه می شوند. بسیار سبک است و مرحله اجرای بسیار آسانی دارد.

نوع جدا کننده با مقاومت مکانیکی بالا : این نمونه هم از یک لایه پنل در هر سمت و یک ردیف سازه متشکل شده است و مانند قبلی بسیار سبک است اما ساختار آن به گونه ایست که در برابر فشار های مکانیکی مقاومت خارق العاده از خود نشان می دهد.

نوع جداکننده با عملکرد صوتی بالا : این نمونه برای مکان هایی استفاده می شود عایق بودن صوتی مد نظر است. ساختار از دو ردیف سازه و دو لایه پنل در هر سمت می‌باشد. این دو ردیف سازه به وسیله نوار فوم از هم جدا شده که در جلوگیری از عبور صدا از یک سمت به سمت دیگر نقش مهمی دارد.

نوع جدا کننده تاسیساتی : در مکان هایی مانند سرویس های بهداشت که حجم و تراکم تاسیسات زیاد است، به کار گرفته میشوند. ساختار شامل دو ردیف سازه و دو لایه پانل در هر طرف می‌باشد.

دیوار کاذب با سازه کناف

دیوار کاذب پوششی : دارای ساختاری مناسب برای تکمیل کردن نازک کاری ، عایق بندی ، پوششی معماری و بازسازی منزل و ساختمان ها می باشد. همچنین دیوار پوششی با سازه کناف در انواع مختلفی مانند W629 , W628b , W628a , W626 , W625 ساخته و تولید می شود.

دیوار کاذب بدون سازه

در بالا دیوا کاذب با سازه کناف رو توضیح دادیم حال می خواهیم در مورد دیوار کاذب بدون سازه نیز توضیح مختصری دهیم . از این دیوار برای پوشش دیوار اصلی در عملیات گچ کاری استفاده می شود. از خاصیت و ویژگی ههای دیوار کاذب بدون سازه می توان به ضد رطوبت بودن آن و مقاومت بسیار خوب و بالای آن در برابر آتش نیز اشاره داشت.

دیوار آکوستیک

این دیوار مخصوص آلودگی صوتی ساخته و طراحی شده است . دیوار کاذب آکوستیک سازه ای می باشد که می تواند در ساخت خانه ها ادارات و.. به کار رفته تا از ورود کوچکترین صدا در محیط داخل جلوگیری کند.

دیوار کاذب پارتیشن

پارتیشن دیوار کاذب معمولات از چوب یا MDF ، شیشه و یا آلومینیوم ساخته و تولید می شوند. همچنین در انواع تک جداره و دوجداره نیز موجود می باشند.از این محصول معمولا در فضاهای اداری تجاری استفاده میشود که دلیل آن نصب سریع و تمیر آن می باشد.

قیمت اجرای کناف

با توجه به تماسهای مکرر دوستان در موردحدود قیمت سقف کناف وحدود قیمت دیوار کناف لیست قیمت زیر رو تهیه کردیم تا به عنوان حدود برآوردی با کیفیت اجرای کار برای مجریان واستعلام قیمت  نمایندگی کناف ایران مورد استفاده قرار بگیرد .

بدیهیست که قیمت کناف برای هر پروژه بر اساس نقشه های آن قطعی می گردد لذا این جدول تعیین کننده حدود کار می باشد .

                                تهیه و اجرای انواع سقف کناف :

1)  تهیه و اجرای سقف کناف فلت                                                                               هر متر مربع 700000 ریال

2) تهیه و اجرای باکس ساده کناف                                                                               هر متر مربع 700000 ریال

3) تهیه و اجرای باکس با لبه نور مخفی                                                                        هر متر مربع 720000 ریال

4) سقف مشبک کناف با تایل گچی روکش پی وی سی                                                   هر متر مربع 700000 ریال

5) سقف مشبک کناف با تایل گچی روکش پی وی سی آکوستیک پانچ                            هر متر مربع 770000 ریال

 6) بتونه و درزگیری                                                                                                    هر متر مربع  60000 ریال

7) بتونه و درزگیری به همراه ماستیک کامل                                                                هر متر مربع  80000 ریال

تهیه و اجرای انواع دیوارکناف:

1)  تهیه و اجرای دیوار کناف دو طرفه (ضخامت 7/5 سانتی متر)                                     هر متر مربع 750000 ریال

2) تهیه و اجرای دیوار کناف دو طرفه (ضخامت 9/5 سانتی متر)                                      هر متر مربع 800000 ریال

3) تهیه و اجرای دیوار کناف دو طرفه (ضخامت 12/5 سانتی متر)                                    هر متر مربع 850000 ریال

4) تهیه و نصب عایق حرارت و صوت                                                                                هر متر مربع 300000  ریال

تمامی لیست قیمت کناف بر اساس مصالح استاندارد کناف ایران می باشد

تمامی مصالح کناف تحویل کارخانه می باشد و کرایه به عهده کارفرماست

تمامی دیتیل های  نصب سقف کناف ودیوار کناف بر اساس استاندارد آیین نامه کناف ایران می باشد)

قیمتها بر اساس آخرین لیست قیمت 09/07/97 کناف ایران می باشد

قیمتهای فوق بر اساس حداقل متراژ 200 مترمربع سفارش می باشد و متراژزیر 100 متر به صورت توافقی می باشد

شرکت نوین کاران مفتخر است که به عنوان یکی از پیشتازان عرصه ساخت و ساز خشک کناف  درخدمت شماست 

با توجه نوسانات قیمت کناف لطفا جهت استعلام قیمت سقف کناف وقیمت دیوار کناف به روز اقدام نمایید

قیمت نصب و اجرای کناف

.قیمت های مندرج در سایت با احتساب متریال شرکت کناف ایران میباشد ودر صورت اجرا با متریال مترفقه مانند ( باتیس، شیراز، یزد و … ) و سازه ی گالوالیزه ضخامت ۵۰ به ازای هر مت ۱۰ هزار تومان کمتر میشود

این قیمتها هیچگونه ارتباطی با سایر گروه ها ندارد و استعلام پس از عقد قرار داد هیچگونه ارزش قانونی ندارد.

باکس دکور ساده طرح نورمخفی برحسب متر مربع 100 هزار تومان ( مصالح شرکت کناف ) 90 هزار تومان ( مصالح متفرقه مثال : باتیس
باکس سینوسی طرح حلال و نیم حلال برحسب متر مربع ( پانل ورودی ) 115 هزار تومان ( مصالح شرکت کناف ) 105 هزار تومان ( مصالح متفرقه مثال : باتیس
باکس موج و منحنی برحسب متر مربع ( پانل ورودی ) 125 هزار تومان ( مصالح شرکت کناف ) 115 هزار تومان ( مصالح متفرقه مثال : باتیس
اجرای کناف آرک اپن و دایره و گل وسط سالن و … بصورت توافقی بصورت توافقی بصورت توافقی
دیوار ۷ سانتی متر با پانل معمولی W111/ RGدیوار ۷ سانتی متر یک رو ضد آب و یک رو پانل معمولی MR&W111/ RG
دیوار ۷ سانتی متر دو رو ضد آب MR&W111/
برحسب متر مربع ( یک طرف محاسبه مبشود)برحسب متر مربع ( یک طرف محاسبه مبشود)برحسب متر مربع ( یک طرف محاسبه مبشود) 170 هزار تومان ( مصالح شرکت کناف)۱۹۰ هزار تومان ( مصالح شرکت کناف)۲۱۰ هزار تومان ( مصالح شرکت کناف) 160 هزار تومان ( مصالح متفرقه مثال : باتیس۱۸۰ هزار تومان ( مصالح متفرقه مثال : باتیس۲۰۰ هزار تومان ( مصالح متفرقه مثال : باتیس
دیوار۱۰سانتی متر با پانل معمولی W111/ RG برحسب متر مربع ( یک طرف محاسبه مبشود) 180 هزار تومان ( مصالح شرکت کناف) 170 هزار تومان ( مصالح متفرقه مثال : باتیس
تایل ۶۰ * ۶۰ گچی روکش رنگیتایل ۶۰ * ۶۰ گچی روکش PVC برحسب متر مربعبرحسب متر مربع 110 هزار تومان ( مصالح شرکت کناف)۱۲۰ هزار تومان ( مصالح شرکت کناف) 110 هزار تومان ( مصالح متفرقه مثال : باتیس ،شیراز،یزد و…)
تایل ۶۰ * ۶۰ تمام PVC برحسب متر مربع 100 هزار تومان ( مصالح شرکت کناف) 90 هزار تومان ( مصالح متفرقه مثال : باتیس
اجرای بتونه تمام ماستیک برحسب متر مربع 15 هزار تومان 15 هزار تومان
برش هالوژنبرش پلکسی برحسب عددبرحسب عدد 5 هزار تومان۹۰ هزار تومان 5 هزار تومان۹۰ هزار تومان

شاسی کشی یا زیرسازی سقف کاذب کناف

شاسی کشی یا زیرسازی سقف کاذب کناف

در پس پرسش بسیاری از عزیزان در رابطه با اینکه سقف کاذب به چه شکل ایجاد می شود و اینکه آیا نیاز به سازه و تاسیسات خاصی برای اجرای سقف کاذب هست، در این قسمت بر آن شدیم کمی شما را با زبان ساده و نه تخصصی با زیرسازی کناف و یا به عبارت صحیح تر، شاسی کشی سقف کاذب کناف آشنا نماییم.

برای اجرای سقف کاذب از جنس کناف و دستیابی به یک سقف کاذب زیبا با نورپردازی فوق العاده که جلوه بسیار خوبی به خانه شما می بخشد، نیاز به طی مراحلی است. در نظر بگیرید که قصد دارید دور تا دور سقف فضای نشیمن منزل تان را باکس نور مخفی کناف کار کنید. چه باید کرد؟

برای این کار، تیم اجرایی کناف، ابتدا کار شاسی کشی دور تا دور سقف را انجام می دهد و اصطلاحا زیر کار کناف حاضر می شود. مطابق آنچه در تصاویر این بخش مشاهده می نمایید. پس از این مرحله، صفحات یا ورق های کناف ، متناسب ابعاد شاسی، برش خورده و توسط دستگاه تفنگی مخصوصی زیر این شاسی قرار گرفته و محکم می شوند. در نهایت جای لایت ها مشخص و از کناف اجرا شده جدا می شوند تا بعدا لامپ ها در این بخش قرار بگیرند. در این قسمت کناف کاری به پایان رسیده است و نوبت نقاشی صفحات گچی کناف و در نهایت نورپردازی است.

به همین سرعت سقف کاذب زیبایی برای منزل شما ایجاد می شود و این اجرای سریع، بزرگترین حسن متریال کناف است.

زیرسازی سقف کاذب

 • دیوارهای جدا کننده
 • 28 مه, 2013
 • 6

اجرای زیرسازی سقف کاذب کناف

قبل از اجرای زیرسازی، باید فاصله آویزها، فاصله سازه های باربر و فاصله سازه های پنل خور بر اساس نوع پوشش کاری، رده وزنی سقف کاذب و نوع مقاومت در برابر
حریق (در صورت اجرای ساختارهای دارای کد حریق) و از طریق جداول مندرج در دفترچه اخیر استخراج شود.

اجرای زیرسازی 112

اجرای سازه تراز: به وسیله ریسمان رنگ پاش، خط تراز سقف کاذب بر روی دیوار پیرامونی مشخص می شود. سازه تراز در محل خود به وسیله عامل اتصال مناسب
و در فواصل معین (مطابق جدول زیر) به دیوار زمینه متصل می گردد. توجه شود که در کلیه ساختارهای سقف کاذب یکپارچه کناف، سازه تراز به دو صورت قابل اجرا است; باربر و غیر باربر.

نکات فنی

فاصله اولین عامل اتصال از انتهای سازه تراز نباید از ۱٠ سانتیمتر بیشتر باشد.

برای اتصال سازه تراز به دیوار خشک می توان از پیچ TN یا FN ستفاده نمود (پیچ ها به استادها متصل می گردند). در صورتی که زیرسازی در محل اتصال وجود  نداشته باشد، می توان قبل از پنل گذاری، یک نوار تسمه فولادی گالوانیزه به عرض ۱٠٠ و ضخامت ٠/۶ میلیمتر را به صورت سراسری در تراز مورد نظر به وسیله پانچ یا پرچ بر روی استادها اجرا نمود تا زیرسازی در تمام نقاط در تراز سقف ایجاد گردد.
درصورت بنایی بودن دیوار پیرامونی، سازه تراز پس از نازککاری و بر روی پوشش نهایی گچ دیوار اجرا می شود. همچنین، باید نوار چسب جداکننده در حد فاصل سازه تراز و دیوار قرار گیرد. درصورت نیاز به ایجاد خط سایه در فصل مشترک دیوار و سقف (به ویژه در دیوارهای با پوشش کاشی یا سنگ) می توان پنل را با فاصله از دیوار اجرا نمود و لبه آن را به وسیله جی بید پوشش داد. در این صورت استفاده از نوار چسب جداکننده لازم نخواهد بود.

در لبه های باربر، نشیمن گاه سازه های پنل خور یا باربر بر روی بال سازه تراز باید حداقل ۲٠ میلیمتر باشد.

در لبه های غیر باربر، بکارگیری سازه تراز اختیاری است; لیکن نصب آن اجرای سقف را آسان تر می نماید.

نصب سازه تراز در سقف های کاذبی که دارای عملکرد صوتی و یا کد حریق هستند الزامی است (چه در لبه های باربر و چه در لبه های غیر باربر).

در صورت نیاز به عایق بندی صوتی سقف، قبل از نصب سازه تراز، دو ردیف خمیر درزبند کناف بر جان آن اجرا می شود. عدم رعایت جزئیات اخیر، سهم زیادی در نقصان عملکرد صوتی ساختار خواهد داشت.

سقفی سفالی یا سیمانی در سقف های تیرچه بلوک) استفاده نمود. فواصل آویزها بر اساس رده وزنی سقف کاذب و نوع مقاومت در برابر حریق و از طریق جداول مندرج می شود. برای این منظور و بسته به نوع و شرایط سقف اصلی، می توان از مهار چکشی (برای سقف های بتنی) و یا مهارهای ویژه اعضای توخالی (برای بلوک های اجرای آویزها: به وسیله ریسمان رنگ پاش، محل اجرای آویزها بر روی سقف اصلی مشخص می شود. با استفاده از عامل اتصال مناسب، آویز به سقف اصلی متصل در این دفترچه استخراج می شود. در صورت نیاز به افزایش ارتفاع آویز، از قطعه رابط نانیوس استفاده می شود.

نکات فنی:

قبل از اجرای هر گونه آویز، باید وضعیت سقف اصلی از نظر استحکام بررسی شود (به ویژه در سقف های تیرچه بلوک و سقف های بتنی). همچنین، برای انتخاب آویزگیری از عناصر تاسیساتی موجود در فضای پشت سقف کاذب تحت هیچ شرایطی مجاز نبوده و آویزها صرفا باید به سقف اصلی متصل شوند. عدم رعایت اصول نوع عامل اتصال، باید از مناسب بودن آن برای سقف اصلی اطمینان حاصل نمود.

زمانی که ارتفاع آویزگیری کم است، از براکت جهت اتصال زیرسازی به سقف اصلی استفاده می شود. برای این منظور، براکت توسط عامل اتصال مناسب به سقف اخیر، می تواند موجب ناپایداری سقف کاذب و یا انتقال ارتعاشات و لرزش ها (ناشی از تاسیسات) و ایجاد ترک در محل درزها شود.

در صورت وجود شرایط زیر، می توان از آویزهای ترکیبی زیر به جای آویز نانیوس استفاده نمود:

– ارتفاع آویزگیری کمتر از ۱۵٠ سانتیمتر –  ساختار بدون کد حریق

آویز ترکیبی ۱: این آویز ترکیبی از قطعه اتصال سقفی ۹٠تا و سازه ۵٠ت ساخته می شود. برای این منظور، قطعه ۹٠تا به سقف اصلی متصل شده و سازه ۵٠ت توسط دو عدد پیچ پب به آن متصل می شود. انتهای سازه ۵٠ت به صورت زبانه بریده می شود تا بتواند سازه سقفی را در بر بگیرد. سازه سقفی به وسیله دو عدد پیچ آب به سازه ۵٠ت متصل می شود.

آویز ترکیبی۲: این آویز ترکیبی از قطعه اتصال سقفی ۹٠تا، سازه ۳۶ات و براکت ساخته می شود. برای این منظور، قطعه ۹٠تا به سقف اصلی متصل شده و سازه ۳۶ات توسط دو عدد پیچ پب به آن متصل می شود. برای اتصال سازه سقفی به این آویز ترکیبی، از براکت استفاده می شود; بدین ترتیب که براکت مانند یک رکاب، سازه سقفی را احاطه کرده و توسط دو عدد پیچ پب به سازه ۳۶ات متصل شده و سپس سازه سقفی توسط دو عدد پیچ پب به براکت متصل می شود.

اجرای سازه های باربر: سازه های باربر توسط رکاب به آویز متصل می شوند. با توجه به تراز مورد نظر، رکاب توسط سوزن تنظیم ارتفاع به آویز متصل می شود.

سازه باربر توسط دو عدد پیچ پب به رکاب متصل می شود.

اجرای سازه های پنل خور: سازه های پنل خور توسط پل یا قطعه اتصال نیمه، به سازه های باربر متصل می شوند.

اجرای سازه کناف

نحوه ی اجرای سقف کناف ودیوار جدا کننده کناف به صورت مرحله ای به همراه تصویر 
الف) نصب سقف کاذب کناف :
 

1: ابتدا کد ارتفاعی اجرای سقف کناف به وسیله ریسمان رنگی روی دیوار محیطی مشخص میگردد.  
 

2: سازه تراز به وسیله عامل اتصال به صورت باربر یا غیر باربر در محل مشخص شده توسط پیچ 3.5 ویا رول پلاک  نصب می گردد.  

3: اندازه آویزها بر اساس ارتفاع مورد نظراز سقف سازه ای تا تراز مورد نظر تعیین می گردد.

4: آویزها با توجه به طرح ساختارسقف کناف در فواصل مناسب و توسط میخ فولادی و یا پیچ نصب میگردد.

5: پروفیل های باربرسقف کاذب به آویزها متصل میگردند( رعایت فواصل مناسب با توجه به طرح زیرسازی موجب افزایش طول عمر سقف میگردد.)  
 

6: پروفیل های پانل خورسقف کاذب برروی باربرها تقسیم  میگردند و سیستم زیرسازی تکمیل میگردد .  
 

7: پانل ها به صورت تراز درمحل نصب با رعایت تعداد پیچ های مناصب عرضی نصب می شود(حداکثر فاصله پیچ ها 19 و50 سانتیمتر می باشد).  

8: لبه های غیر فابریک برای قرار گرفتن صحیح بتونه درمحل پخ مناسب خورده ودر کنار یکدیگر قرار می گیرند.  
 

9: برای عملیات بتونه و درزگیری ابتدا بتونه با طرح اختلاط مناسب ساخته می شود(دمای محیط و کیفیت آب مصرفی در تهیه بتونه بسیار مهم است بهتر است دما بین 15 تا 35 درجه و آب مصرفی زلال و دارای ph  متوسط باشد).  
 

10: تمامی محل درزهای بین پانل ها با نوار درزگیر مسلح می شوند(جهت مسلح شدن بتونه در مقابل تنش های کششی و حرارتی) .  
 

11 بتونه در دومرحله آستر ورویه با رعایت فاصله زمانی (حدود 7 ساعت) و رعایت  عرض  مناسب (حدود 40 سانتی متر ) اجرا میگردد.  
 

ب) نصب دیوار کناف :

1: پس از مشخص کردن پلان روی سقف و کف سازه رانر به صورت محیطی به فضای پیرامونی متصل می گردد(بهتر است زیر آن ازنوار عایق استفاده شود).  
 

2: استادها به عنوان سازه های باربر دیوار کناف بر اساس طرح زیرسازی به صورت شاقولی اجرا می گردند(معمولا فاصله 40-50 سانتی متر مناسب است) .  
 

3: عایق ها در محل قرار گرفته و به استادها متصل می گردند (درصورت نیاز لوله های برق در این مرحله کارگذاشته می شود) .  
 

4: محل بازشو ها مشخص و پروفیل های تقویتی در اطراف آن اجرا می گردد.  
 

5: نصب پانل سقف کاذب و دیوار کناف تکمیل می گردد و نوبت به عملیات بتونه و درزگیری میرسد.  
 

بدیهی است که نصب سیستم های کناف علی الخصوص سقف کناف و دیوارکناف دارای نکات بی شمار اجرایی بوده که باید توسط مجری کناف رعایت گردد. که در مقالات بعدی به طور مفصل با جزییات آنها و همچنین ادوات نصب آشنا خواهید شد.

هدف از ارایه مطالب فوق صرفا آشنایی اجمالی با مراحل نصب سقف کناف و دیوار جدا کننده کناف بوده است .

نکاتی که در مقالات بعدی به آنها خواهیم پرداخت با جزییات بیشتری به نحوه ی اتصالات دیوار کناف به محیط پیرامونی – معرفی  مقاطع متداول در دیوار وسقف کاذب– انواع پنل ها و کاربرد – دیوار های محیطی کناف – و همچنین ابزارهای کاربردی در این زمینه خواهد بود .

سقف کناف کوراتیو :

با توجه به انعطاف پذیری و قابلیت های اجرایی در سقف کناف طراحان  میتوانند ایده های متفاوتی از معماری مدرن را به واقعیت تبدیل کنند :

سقف کناف آکوستیک ( لبه دار):

این نوع از سقف کاذب از ترکیب سازه های گالوانیزه و تایلهای الیاف معدنی نسوز تشکیل می شود که به وسیله آویزهای فنر دوبل به سقف سازه ای متصل میشود

خواص مختلف این تایلها عبارتست از جذب صوت بسیار بالا و مناسب برای استودیو ها و اتاق های کنفرانس با اهمیت بالا وضریب عایق حرارتی بالا جهت کاهش مصرف انرژی در فضاهای مختلف و وزن بسیار کم در نتیجه کاهش بار مرده ساختمان و نهایتا خواص منحصر به فرد مقابله در برابر رطوبت و حریق

این تایلها فاقد هرگونه ترکیبات گچی می باشد و از الیاف معدنی نسوز تشکیل می شود

سقف کناف با تایل آکوستیک گچی       

سقف کناف با خواص ضد حریق :

دراین نوع از گچ برگ از ترکیبات خاصی استفاده گردیده که منجر به افزایش مقاومت آن دربرابر حریق و حفاظت بیشتر  از سازه می گردد همچنین ساختار نصب آن دارای ضوابط خاصی می باشد(ضوابط اجرایی سقف با کد حریق 60 و بالاتر ) که منجر به استفاده از مصرف بیشتر سازه و در نهایت استحکام بیشتری نسبت به حالت عادی دارا می باشد اجرا در این حالت عموما به صورت دو یا چند لایه می باشد

از این ساختار در فضاهای با اهمیت زیاد و یا سازه های مرتفع استفاده میگردد

سقف کناف با خواص ضدرطوبت MR :

دراین نوع ازسقف کاذب  گچ برگ از ترکیبات خاصی استفاده گردیده که منجر به افزایش مقاومت آن دربرابر رطوبت محیط و حفاظت بیشتر میگردد استفاده از کناف ضد رطوبت درمحیطی مانند آشپزخانه و یا حمام و سرویس منوط به استفاده از رنگ روغنی و ماستیک مجاز می باشد 

همچنین الیاف به کار رفته در این نوع گچ برگ منجر به شکل پذیری بسیار بالا می شود به نحوی که اجرای کارهای دکوراتیو رابسیار آسان تر می سازد 

علاوه برآن افزودنی های به کاررفته در خمیر مایه این پنل ها منجر به افزایش مقاومت های فیزیکی نیز گردیده است 

جالب است بدانید که اجرای سقف کناف در تمامی مناطق شمالی کشور و سواحل خلیج فارس الزما با پنل های رطوبتی می باشد 

دوران بهره برداری و سقف کناف :

باتوجه به نیاز برای سرویس تاسیسات برقی و مکانیکی درتمامی پروژه ها علی الخصوص ساختمانهای دارای ضریب اهمیت 1 و 2 مثل بیمارستانها آتش نشانی ها و غیره که به صورت 7/24 باید سرویس دهند در طول عمر دوران بهره برداری امکان بازسازی و تخریب وجود ندارد لذا تمامی مشاورین استفاده از سقف کناف به صورت مشبک را پیشنهاد میدهند

اجرای سازه کناف

D112a سقف کاذب با سازه گذاری دو طرفه

ساختار این سقف شامل یک زیر سازی فولادی سبک با سازه گذاری در دو جهت (به صورت عمود برهم) بوده که پانل ها در یک یا دو لایه بر روی آن نصب می‌شوند. قبل از اجرای زیر سازی، فاصله آویزها، فاصله سازه‌های باربر و فاصله سازه‌های پنل خور بر اساس نوع پوشش کاری، رده وزنی سقف کاذب و نوع مقاومت در برابر حریق و از طریق جداول استخراج می‌شود.

سقف کاذب D112a بدون کد حریق یا دارای کد حریق از پایین سقف کاذب

حداکثر فاصله سازه های باربر و آویزها: سازه CD60 و آویز نانیوس یا براکت

فاصله سازه های باربر C[mm] فاصله آویز ها a[mm]رده وزنی سقف کاذب [kN/m²]≤ 0/15                                        ≤ 0/30                                   ≤ 0/5
500 1200 950 800
600 1150 900 750
700 1100 850 700
800 1050 800 700
900 1000 800
1000 950 750
1100 900 750
1200 900

سقف کاذب D112a بدون کد حریق

حداکثر فاصله سازه های باربر و آویزها:  F47 و آویز ترکیبی

فاصله سازه های باربر C[mm] فاصله آویز ها a[mm]رده وزنی سقف کاذب [kN/m²]≤ 0/15                          ≤ 0/30                               ≤ 0/5
500 950 750 650
600 900 700 600
700 850 700 550
800 800 650
900 800 600
1000 750
1100 750

نکته فنی:

زیر سازی ترکیبی زیر (متشکل از سازه های F47 و CD60)

برای سقف های کاذب D112a با پوشش یک لایه پنل 12.5 میلیمتر(ساختار بدون کد حریق) قابل اجرا می‌باشد:

 • سازه پنل خور: F47 به فواصل 50 سانتیمتر
 • سازه باربر: CD60 به فواصل 100 سانتیمتر
 • آویز: نانیوس، براکت یا آویز ترکیبی به فواصل 100 سانتیمتر

3-احاطه سازه باربر توسط رکاب

2-اتصال آویز به سقف اصلی

1-نصب سازه تراز

6-اتصال پنل به زیرسازی توسط پیچ کناف

5-اتصال سازه پنل خور به سازه باربر توسط بست اتصال

4-اتصال سازه باربر به رکاب توسط پیچ LN

D112b سقف کاذب با سازه گذاری یک طرفه

ساختار این سقف شامل یک زیرسازی فولادی سبک با سازه گذاری در یک جهت بوده که پانل ها در یک یا دو لایه بر روی آن نصب می‌شوند. زمانی که یک سقف کاذب با سرعت اجرایی بالا و حداقل مصالح و هزینه مدنظر باشد، سقف کاذب D112b کناف گزینه مناسبی خواهد بود. به لحاظ اجرایی، توصیه می‌شود که از این نوع سقف کاذب با در نظر گرفتن شرایط زیر استفاده شود:

 • سطح سقف کاذب کمتر از 50 مترمربع
 • دهانه سقف کاذب کمتر از 4 متر
 • ارتفاع آویزگیری کمتر از 50 سانتیمتر
 • سقف کاذب ساده و فاقد شکست

نکات فنی

در لبه های غیر باربر، بکارگیری سازه تراز اختیاری است؛ لیکن نصب آن اجرای سقف را آسان تر می‌نماید. در صورت وجود سازه تراز، توصیه می‌شود صفحات در حاشیه کار به آن پیچ شوند.

نصب سازه تراز در سقف های کاذبی که دارای عملکرد صوتی و یا کد حریق هستند الزامی است (چه در لبه های باربر و چه در لبه های غیر باربر)

در صورت نیاز به عایق بندی صوتی سقف، قبل از نصب سازه تراز، دو ردیف خمیر درزبند کناف بر جان آن اجرا می‌شود. عدم رعایت جزئیات اخیر، سهم زیادی در نقصان عملکرد صوتی ساختار خواهد داشت.

 در کلیه ساختار سقف کاذب یکپارچه کناف، سازه تراز به دو صورت قابل اجرا است؛ باربر و غیرباربر.

سقف کاذب D112b بدون کد حریق

حداکثر فاصله آویزها:سازه F47 و آویز ترکیبی

فاصله آویز ها a[mm]رده وزنی سقف کاذب [kN/m²]
≤ 0/15                                        ≤ 0/30
1100 900

سقف کاذب D112a/b بدون کد حریق

حداکثر فاصله سازه های پنل خور

ضخامت پنل[mm] b فاصله سازه های پنل خور[mm]
2*12/5 یا  12/5 500
15 550
18 600
20 600
25 800

دیوار زمینه عامل اتصال فواصل عوامل اتصال (سانتیمتر)
    L25                                            UD28
دیوار خشک پیچ TN یا FN کناف اتصال باربر اتصال غیر باربر اتصال باربر اتصال غیر باربر
دیوار بنایی پیچ و رولپلاک 60 100 30 60

نکات فنی

 • فاصله اولین عامل اتصال از انتهای سازه تراز نباید بیشتر از 10 سانتیمتر باشد.
 • برای اتصال سازه تراز به دیوار خشک می‌توان از پیچ TNیا FN استفاده نمود. در صورتی که زیر سازی در محل اتصال وجد نداشته باشد، می‌توان قبل از پنل گذاری یک نوار تسمه فولادی گالوانیزه به عرض 100 و ضخامت 0.6 میلیمتر را به صورت سراسری در تراز مورد نظر به وسیله پانچ یا پرچ بر روی استادها اجرا نمود تا زیرسازی در تمام نقاط در تراز سقف ایجاد گردد.
 • در صورت بنایی بودن دیوار پیرامونی، سازه تراز پس از نازک کاری و بر روی پوشش نهایی گچ دیوار اجرا می‌شود. همچنین باید نوار چسب جدا کننده در حد فاصله سازه تراز و دیوار قرار گیرد.
 • در لبه های باربر، نشیمن گاه سازه های پنل خور یا باربر بر روی بال سازه تراز باید حداقل 20 میلیمتر باشد.
 • در لبه های غیر باربر حداکثر کنسول 15سانتیمتر در سازه CD60 ، درسازه F47 و در پانل گچی 10 سانتیمتر است.

اجرای آویزها

به وسیله ریسمان رنگی، محل اجرای آویز ها بر روی سقف اصلی مشخص می‌شود. با استفاده از عامل اتصال مناسب، آویز به سقف اصلی متصل می‌شود. برای این منظور و بسته به نوع و شرایط سقف اصلی، می‌توان از مهار چکشی (برای سقف های بتنی) و یا مهارهای ویژه اعضای توخالی (برای بلوک های سقفی سفالی یا سیمانی در سقف های تیرچه بلوک) استفاده نمود. فواصل آویزها بر اساس رده وزنی سقف کاذب و نوع مقاومت در برابر حریق و از طریق جداول استخراج می‌شود.

زمانی که ارتفاع آویزگیری کم است، از اتصال مستقیم (براکت) جهت اتصال زیرسازی به سقف اصلی استفاده می‌شود. برای این منظور، براکت توسط عامل اتصال مناسب به سقف اصلی متصل شده و پروفیل‌های باربر توسط دو عدد پیچ  LN به براکت متصل  می‌شوند.

در صورت وجود شرایط زیر، می‌توان از آویزهای ترکیبی زیر به جای آویز نانیوس استفاده نمود :

 • ساختار بدون کد حریق
 • ارتفاع آویزگیری کمتر از 150 سانتیمتر

اجرای بازشوها

بازشوهایی نظیر دریچه‌های بازدید، خروجی‌های تهویه و چراغ‌های توکار در سقف‌های کاذب به سادگی اجرا می‌شوند. در اجرای بازشوها، موارد زیر باید در نظر گرفته شوند:

 • برای ایجاد یک بازشو در سقف کاذب، استفاده از تمهیدات مناسب جهت حفظ استحکام، یکپارچگی و ایستایی ساختار ضروری است. قاعده کلی کار بر این است که چنانچه اجرای بازشو موجب قطع سازه های سقفی شود، باید از سازه های کمکی و آویزهای اضافه برای حفظ یکپارچگی وایستایی ساختار استفاده نمود.
 • جهت نصب ادوات نفوذی نظیر روشنایی های سقفی توکار، در نظر گرفتن حداقل فضای تاسیساتی پشت سقف کاذب برای جاسازی این ادوات ضروری است.
 • چنانچه وزن ادواتی نظیر روشنایی ها از میزان مجاز بیشتر باشد، استفاده از آویزهای کمکی برای حفظ  ایستایی ساختار ضروری خواهد بود.
 • باتوجه به ابعاد و موقعیت دریچه و فاصله سازه‌گذاری، ممکن است دریچه بازدید به صورت ساده یا با تعبیه سازه ها و آویزهای کمکی نصب شود. توجه شود که فاصله آزاد میان لبه قاب دریچه و سازه های پنل خور مجاور(حداقل در دو لبه هم راستا) باید بیش از 30 و کمتر از 100 میلیمتر در نظر گرفته شود.
 • برای برش محل دریچه بر روی پانل، باید ابعاد قاب پیرامونی دریچه در نظر گرفته شود. برای برشکاری و پرداخت از اره چاقویی و سوهان استفاده می‌شود.
 • دریچه در محل خود مستقر و به وسیله پیچ TB به فواصل حداکثر 15 سانتیمتر به پانل نصب می‌شود.

سقف خود ایستا

زمانی که امکان آویزگیری وجود  نداشته باشد، از سقف کاذب خود ایستای کناف استفاده می‌شود. به لحاظ اجزای مورد مصرف و نوع ساختار، این نوع سقف کاذب  مشابه دیوار جداکننده کناف بوده با این تفاوت که به صورت افقی اجرا می‌شود. یک نمونه از کاربردهای سقف کاذب خود ایستا،  در راهروهای هتل ها و بیمارستان ها است که حجم تاسیسات بسیار بالا بوده به طوری که آویزگیری امکان پذیر نمی‌باشد.

 سقف کاذب خود ایستا (بدون کد حریق)

در زیر سازی این ساختار از سازه های استاد تک و دوتایی استفاده می‌شود. برای پوشش کاری می‌توان از پانل های با ضخامت 12.5، 18 و 2*12.5 میلیمتر استفاده نمود و به کارگیری لایه عایق با وزن حداکثر 5 کیلوگرم بر مترمربع مجاز می‌باشد.

روش اجرا

اجرای زیرسازی

قبل از اجرای زیرسازی، باید نوع  آرایش آن بر اساس دهانه سقف، نوع پوشش کاری، نوع عایق گذاری و نوع مقاومت در برابر حریق و از طریق جداول  مندرج در مرجع فنی کناف استخراج می‌شود.

اجرای سازه تراز باربر

به وسیله ریسمان رنگی، خط تراز سقف کاذب بر روی دیوار پیرامونی مشخص می‌شود. سازه U به عنوان سازه تراز باربر، در محل خود به وسیله عامل اتصال مناسب و در فواصل معین به دیوار زمینه متصل می‌گردد:

 • در صورتی که دیوار زمینه بنایی باشد، عامل اتصال مناسب پیچ  و رولپلاگ بوده و فاصله عوامل اتصال حداکثر 30 سانتیمتر می‌باشد.
 • در صورتی که دیوار زمینه دیوار خشک باشد، عامل اتصال مناسب دو عدد پیچ FN بوده و فاصله عوامل اتصال حداکثر 60 سانتیمتر می‌باشد.

نکات فنی

 • در صورتی که دهانه سقف کاذب از 2.25 متر کمتر باشد، فواصل عوامل اتصال  فوق را می‌توان دو برابر نمود.
 • فاصله اولین عامل اتصال از انتهای سازه تراز نباید از 10 سانتیمتر بیشتر باشد.
 • در صورت بنایی بودن دیوار پیرامونی، سازه تراز بعد از نازک کاری و بر روی پوشش نهایی گچ دیوار اجرا می‌شود. همچنین، باید نوارچسب جداکننده کناف در حد فاصل سازه تراز و دیوار قرار گیرد.
 • در صورت نیاز به عایق بندی صوتی سقف، قبل از نصب سازه تراز، نوار فوم بر جان آن اجرا می‌شود. عدم رعایت جزئیات اخیر، سهم زیادی در نقصان عملکرد صوتی ساختار خواهد داشت.

اجرای سازه های سقفی

سازه های C به عنوان سازه باربر در درون سازه های تراز قرار می‌گیرند. نشیمن گاه سازه های باربر روی بال سازه تراز باید حداقل 20 میلیمتر باشد. فاصله این سازه ها بنا به نوع پوشش کاری می‌تواند 50 یا 60 سانتیمتر باشد. بسته به عملکرد مورد نظر، ممکن است سازه ها به صورت تک یا دوتایی اجرا شوند.

سوالات متداول اجرای کناف

سوال 1 – آیا سقف کاذب کناف استحکام رابیتس رو داره ؟

پاسخ :قبل از پاسخ به این پرسش باید اندیشید که سقف کاذب در طول مدت بهره برداری قرار است در برابر چه عواملی مقاومت نشان دهد .از این جهت پاسخ به این سوال بسیار گسترده می باشد. اما اگر بخواهیم بطور کلی به سوال فوق پاسخ دهیم ، سقف کاذب کناف با کار اصولی و اجرا مطابق ضوابط شرکت کناف ایران بسیار محکم و مقاوم خواهد بود.سقف کاذب با رابیتس نیز از این نظر مقاومت مناسب را دارا می باشد.

سوال 2 – آیا در مراحل کناف کاری و اجرای سقف کاذب کناف جوشکاری انجام میشه ؟

پاسخ :خیر – در سیستم کناف کلیه اتصالات پیچی و یا بصورت میخ با تفنگ های میخ کوب هستند .شاید پرسشی مطرح شود که آیا وزن سقف کاذب توسط چه اتصالی مهار می شود ؟ که در پاسخ باید گفت که در سقف های تیرجه بلوک، آویز ها توسط تفنگ میخ کوب ( اصطلاحا تفنگ هیلتی ) و میخ بتن وارد پاشنه بتنی تیرچه می شوند  و در صورتی که میخ به طور اصولی وارد تیرجه  ها شوذ ، هر آویز توانایی تحمل وزن بیش از 100 کیلوگزن را دارد.

سوال 3 – زیرسازی سقف کاذب کناف چطور است ؟ و از چه نوع  پروفیلی برای زیرسازی استفاده می شود ؟

پاسخ :زیر سازی سقف کاذب کناف به صورت مقاطع آهنی گالوانیزه سبک است که در فواصلی تعریف شده ، مطابق آیین نامه قرار می گیرد. این پروفیل ها از طریق آویز هایی از همان جنس که با میخ های فولادی، با فشار چاشنی  و توسط میخ کوب ، به سقف اصلی شلیک شده اند ، اتصال پیدا میکنند.

سوال 4 – با توجه به اینکه زیر سازی سقف کاذب کناف جوشکاری نمیشود ، آیا استحکام خواهد داشت ؟ زیرسازی مورد نظر چگونه به سقف اصلی متصل میشود ؟

پاسخ :جالب است بدانید ، عدم نیاز به جوشکاری در کناف ، به عنوان یکی از نقاط قوت بسیار مهم کناف مطرح میشود . از این جهت که جوشکاری تیرچه ها باعث ضیعف شدن تیرچه شده و از نظر آیین نامه های معتبر ساختمانی مجاز نمی باشد ( مگر اینکه قبل از بتن ریزی ،میلگردها ها به صورت انتظار در سقف اصلی قرار داده شوند )  زیرا جوشکاری میلگرد تیرچه باعث ترد شدن آن  در محل جوش میشود ( اصطلاحا آب میلگرد گرفته می شود ). همچنین اتصالات زیرسازی کناف به سقف اصلی ، همانطور که بیان شد ، با تفنگ میخ کوب انجام میشود که اتصالی قابل اعتماد و باربر است.  

سوال 5 – از نظر امنیت جانی ، عملکرد کناف در زلزله بهتر است یا رابیتس ؟

پاسخ :عملکرد لرزه ای سقف ها و دیوار های کناف نیز جزء مزایای اصلی آن بشمار میرود .در سقف های یکپارچه و دیوارها  اتصالات تا حد ممکن طوری می باشد که اتصالات، انعطاف پذیر بوده و به راحتی کل سیستم فرو نریزد.اما به فرض اینکه دو سقف کاذب رابیتس و کناف ، در شرایطی یکسان سقوط کنند ، سقف کناف ، به دلیل  سبکی آسیب کمتری وارد خواهد کرد .( سقف کاذب کناف تقریبا یک سوم سقف کاذب با گچ و رابیتس وزن دارد )  

سوال 6 -آیا سقف کاذب کناف ، قابلیت پوشش سقف های شیروانی یا سقف های سوله را دارد ؟

پاسخ : بله . در صورت براورده شدن طول آویز گیری در حد مجاز آیین نامه ، این امکان وجود دارد.

سوال 7 : آیا کناف در برابر آتش مقاوم است ؟ آیا مورد تایید سازمان آتشنشانی می باشد ؟

پاسخ :در سیستم کناف پانلی به نام FR  وجود دارد ، این پانل در برابر حریق مقاوم است . همچنین مورد تایید سازمان آتشنشانی می باشد . اما باید مطابق ضوابط و قوانین شرکت کناف ایران نصب گردد.

سوال 8 :چگونه به سلامت اجرای سقف کاذب کناف پی ببریم ؟ چگونه بر اجرای سقف کاذب کناف نظارت کنیم ؟

پاسخ :سلامت اجرای سیستم های کناف از دو منظر قابل بررسی می باشد.الف – بررسی صحت مصالح که مصالح اصلی باشند.که در همین وبلاگ به آن اشاره شده است ب -بررسی صحت و اصولی بودن اجرا : برای بررسی و داوری در مورد صحت اجرای سقف کاذب و دیوار کناف باید به آیین نامه های ارائه شده این شرکت رجوع شود و از آنجا که تفسیر آیین نامه شاید تخصصی باشد می توان ، با تماس با شرکت کناف ایران و درخواست نظارت ، این کار را انجام داد.

سوال 9 :آیا در باز سازی ساختمان می توان سقف کاذب کناف اجرا کرد ؟

پاسخ :بله . بهترین، سریع ترین ، تمیز ترین و کم درد سر ترین راه اجرای سقف کاذب و نور مخفی یا دیوارهای جداکننده و پوششی ، استفاده از کناف است. 

سوال 10 : آیا روی سطح کناف می توان ابزار گچی ایجاد نمود ؟

پاسخ :این کار به چند دلیل توصیه نمی شود اما راهکار هایی برای آن وجود دارد.ازجمله آنکه معمولا استفاده کنندگان از کناف ، به دنبال طرح های مدرن هستند و ابزارهای گچی ( حداقل با شیوه های قدیمی ) با مدرنیته تعارض دارد. اما در صورتی که قصد ایجاد ابزار گچی روی کناف را دارید ، میتوانید از ابزارهای گچی آماده در بازار استفاده نمایید. اما اگر باز هم قصد گچ کاری روی کناف را داشتید باید در محل تماس ابزار گچی ، با کناف ، کاغذ پانل کناف را بتراشید تا سطح زبر شده و گچ ابزار به گچ کناف بچسبد.

سوال 11 :بهترین مصالح موجود در بازار در زمینه کناف چیست ؟

پاسخ :بدون هیچ گونه تردید ، برترین محصول در این زمینه برند “کناف ایران” “Knauf iran” می باشد.در واقع کلیه محصولات عرضه شده دیگر در بازار کناف نیستند ! شاید شباهت داشته باشند ولی نباید از نام کناف برای آن استفاده کنند . زیرا کناف نام برند مبدع و اصلی این صنعت است ( مثل مایع ظرف شویی که بسیاری آن را ریکا مینامند ، در صورتی که ریکا یک برند در زمینه تولید مایع ظرف شویی است . 

سوال 12 : آیا در ایران مصالح کناف خارجی نیز وجود دارد ؟

پاسخ : بنا بر آنچه که در توضیح سوال 11 گفتیم عملا کناف چینی یا کناف ترک یا کناف اماراتی وجود ندارد و اگر با نام کناف عرضه شود سوء استفاده ای از این برند مطرح است.مگر در حالتی که محصول مذکور از نمایندگان شرکت کناف در کشور های دیگر ، همچون امارات ( به دستور شرکت کناف ایران ) تهیه شده باشد که در این صورت کاملا شبیه محصولات شرکت کناف ایران است.

سوال 13 : مدت زمان اجرای کناف چقدر است ؟

پاسخ : این سوال بسیار کلی است ، زیرا نوع طرح و حجم و مقدار آن ، زمینه موجود ( اینکه سقف اصلی گچ است یا تیرچه ها نمایان است یا بتنی است و .. ) ، ارتفاع و… روی مدت زمان اجرا تاثیر گذار است.بنا بر این باید شرایط مشخص شود، حتی در صورت لزوم ، بازدید صورت گیرد  تا زمان لازم تخمین زده شود.

سوال 14 : آیا اجرای خطوط شکسته در سقف کاذب کناف سخت تر است یا خطوط منحنی ؟

پاسخ :معمولا ایجاد خطوط منحنی و سطوح خمیده در کار کناف ، سخت تر ، زمان بر تر و پر هزینه تر می باشد.

سوال 15:آیا میتوان دیوار منحنی با کناف ایجاد کرد ؟

پاسخ :بله . کناف ، حتی در دیوار  قابلیت اجرای سطوح منحنی را دارا خواهد بود.

سوال 16 :آیا کناف در صورت شکستگی یا آسیب دیدن ترمیم پذیر است ؟

پاسخ :بله ،کناف به راحتی قابل ترمیم است و در همین وبلاگ مقاله ای در زمینه ترمیم کناف وجود دارد.

سوال 17 :آیا دیوار کناف محکم است ؟ ایا میتوان روی دیوار کناف کابینت نصب کرد ؟

پاسخ : دیوار های کناف در صورت طراحی ساختار مناسب ( با توجه به شرایط و محل بهره برداری ) سطوح قابل اتکایی هستند. محکم و قابل اعتمادند و حتی میتوان روی آن کابینت را نصب نمود . فقط نیاز است قبل از اجرا ، کلیه بار های احتمالی آینده ، در نظر گرفته شود.

سوال 18 :آیا میتوان روی دیوار کناف کاشی کاری انجام داد ؟

پاسخ :بله . روی دیوار کناف میتوان کاشی چسبی اجرا نمود ، بهتر است قبل از اجرای چسب و کاشی ، سطح مورد نظر را عایق و آب بند نمود.همچنین سطح زیرکار کاشی باید از پانل های مقاوم در برابر رطوبت استفاده گردد.

سوال 19 : آیا کناف با آب خوردن از بین میرود ؟

پاسخ :پانل های گچی کناف با تماس مستقیم  آب با آنها طراحی نشده اند ، اما در صورتی که آب رسیده به سطح سریعا برطرف شود ، میتواند آسیبی به پانل کناف وارد ننماید.

سوال 20 : آیا عوامل جوی روی نصب و کیفیت اجرای کناف تاثیر گذار است ؟

پاسخ :خیر ، خوشبختانه کناف قابلیت نصب در گرم ترین روزهای تابستان و سرد ترین روزهای زمستان رادارد و کیفیت اجرا را تحت الشعاع قرار نخواهد داد.

سوال 21 : در باکس های نورمخفی با کناف ، حداقل فاصله سقف کاذب از سقف اصلی چقدر است ؟ به عبارتی با اجرای سقف کاذب کناف در کمترین پایین آمدگی چقدر سقف کوتاه تر خواهد شد؟

پاسخ : پایین آمدگی سقف کاذب به سطح زیرین وابسته است . در کار های باز سازی و در محل هایی که سقف گچی موجود است ارتفاع نورمخفی از سقف گچی بین 12 تا 15 سانتی متر قابل اجرا خواهد بود.

برای سقف های ساده و یکپارچه کناف به فرض اینکه سقف اصلی رگلاژ و مسطح باشد ، در کوتاه ترین حالت استاندارد (تیپ A ) ،سقف کاذب 6-7 سانتی متر از سقف اصلی فاصله میگیرد.

سوال 22 – ابعاد پانل های کناف چند در چند است ؟

پاسخ :در حال حاضر پانل ها در 3 سایز مختلف عرضه میگردد. 120 سانتی متر در 240 سانتی متر – 120 سانتی متر در 250 سانتی متر  و 120 سانتی متر در 300 سانتی متر.

سوال 23 – آیا پانل های کناف همچون ام دی اف ، در کارگاه برش میخورند و در سر ساختمان فقط مونتاي می شوند ؟

پاسخ : خیر -ماهیت کناف با ام دی اف تفاوت عمده ای دارد. که فقط باید پانل ها را در محل برید و نصب نمود.

سوال 24 – وزن هر متر مربع سقف کاذب کناف و دیوار کناف چند کیلوگرم است ؟

 پاسخ : هر متر مربع از سقف کاذب کناف تقریبا 7-8 کیلوگرم می باشد – و هر متر مربع از دیوار جداکننده کناف کمتر از 15 کیلوگرم می باشد .

سوال 25-آیا میتوان روی دیوار کناف کاشی کاری انجام داد ؟

پاسخ : بله – در صورتی که کاشی کاری به صورت چسبی باشداین امکان به خوبی و راحتی وجود دارد.

سوال 26 – آیا غیر از محصول کناف ایران برند دیگری برای کناف چون “کناف اصفهان” ، “کناف تبریز”  و … وجود دارد ؟

پاسخ : لازم است بدانید کلمه کناف برگرفته از نام آلمانی شرکت اصلی و تولید کننده این محصول است و در چندین و چند کشور جهان کارخانه تولید این محصول را ایجاد کرده و در ایران ، با نام تجاری “کناف ایران” فعالیت میکند.در واقع هیچ کارخانه یا شرکت دیگری مجاز نیست کلمه کناف را به دروغ به عنوان پیشوند نام محصول خود بیافزاید . متاسفانه مشاهده میشود ، در بازار محصولات متفرقه و بی کیفیت را تحت عنوان “کناف+نام شهر” در بازار عرضه میکنند که باعث سردرگمی کارفرمایان میشود. 

سوال 27 : آیا سقف کناف پس از نصب  قابلیت انجام برق کاری یا اضافه کردن هالوژن را دارد ؟

پاسخ : بله پس از نصب سقف کاذب نیز میتوان عملیات برق کاری را انجام داد  و حتی تعداد هالوژن ها را زیاد و کم کرد ، هرچند بهتر است برای کلیه عملیات برقی با کارشناس مربوط قبل از اجرا مشورت شود.

سوال 28 : سلام دوست عزيز من در زمينه ديوار كنافي سوال داشتم ميتونين كمكم كنيد؟من ديوارهاي خونم از جنس كناف هست ، چجوري ميتونم اجسام سنگين بهش متصل كنم ( مثلا تلوزیون یا کتابخانه )؟اصلا اين كار معقول هست ؟

پاسخ :بهتره که فاصله سازه های دیوار رو پیدا کنید و به اونها پیچ کنید و از اتصال به اون کمک بگیرید
اما اگر پیدا کردن سازه ها ممکن نبود این مقاله رو مطالعه بفرمایید.(فاصله سازه های دیوار معمولا 60 سانت به 60 سانت هستند ،البته گاهی بنا به طراحی ممکن است به فواصل 40 سانتی متر از یکدیگر ،حتی 30 سانتی متر از یکدیگر نیز مستقر شوند )

سوال 29 : آیا سقف  کاذب را میتوان برای سقف های کوتاه  هم پیشنهاد داد؟

پاسخ : بله ، برای سقف های کوتاه هم میشود سقف کاذب مناسب، به جهت نورپردازی اجرا نمود . در این حالت پیشنهاد میشود باکس ها تاحد ممکن باریک و کم عرض باشند ، همچنین ارتفاعشان از سقف اصلی کمترین حالت ممکن باشد(در مجموع ظرافت در سقف های کوتاه نقش اساسی دارد ) ، همچنین در سقف های کوتاه ،سقف کاذب در وسط سقف ، همچنین  قاب لوستر پیشنهاد نمیشود .

سوال 30 – سلام ، من نقاش ساختمان هستم لطفا جواب بدید چرا بعضی وقت ها بتونه در جایی که درز بوده ترک میخوره ؟
پاسخ : این اتفاق 5 دلیل میتونه داشته باشه ، اول : اگر از نوار درزگیری استفاده نشه ، دوم : فاصله بین پانل ها بیشتر از 3  میل باشه ، یا کلا هیچ فاصله ای نباشه که بتونه به داخل درز بره ، سوم : فاصله پیچ ها بیش تر از حد مجاز باشه ، چهارم : بتونه خوب درست نشده باشه یا خوب به عمل نیاد.پنجم : زیرسازی ایراد داشته یاشه و استاندارد نباشه .

سوال 31 : سلام و عرض ادب . برای دیوار جداکننده کناف قرار است کاغذ دیواری نصب کنیم . آیا مستقیما روی دیوار کناف قابل اجراست یا زیر سازی میخواد ؟

پاسخ : روی دیوار کنافی که بتونه درزگیری آن بخوبی انجام شده میشه مستقیما کاغذ دیواری چسبوند . اما بهتره اول یک لایه بتونه روغنی روی سزح کار اجرا بشه و بعد از اون کاغذ چسبونده بشه ، از این جهت که بعد از گذشت چند سال ، ممکنه کارفرما قصد اجرای کاغذ دیواری جدید داشته باشه که در صورت بتونه روغنی بودن دیوار ، راحت تر میشه کاغذ قبل رو کند. همچنین توصیه میکنیم در صورت امکان یک لایه رنگ آستر هم زده بشه.

کناف دیوار و سقف  در سیستم کناف ایران  از چه نوع پانلی در سرویسها

استفاده می شود؟پانل ضد رطوبت و سیمانی کناف دیوار  مزیت های کناف

ایران  نسبت به سقف های کاذب دیگرچیست؟ مزیت های زیادی دارد از جمله

سبک سازی ساختمان ، دسترسی آسان به تاسیسات داخلی و انعطاف پذیری زیاد

در طرح و اجرا  .کناف دیوار و سقف  در کناف ایران  می توان از چه

طرحهایی استفاده کرد و تا چه حد کناف انعطاف پذیر است؟ تقریبا تمام طرحها

قابل اجراست چون کناف ایران  انعطاف پذیری معماری بالایی دارد و مزیت قابل

ملاحظه ای است در برابر سایر مصالح موجود ساختمانی .کناف دیوار -برای

نصب سنگ و کاشی از چه چسبی برای اجرا بر روی کناف ایران  استفاده می

شود؟ چسب کاشی کناف ایران ، چسب کاشی کناف ایران  در رده های مقاومتی

مختلفی تولید شده و نوع چسب کاشی بر اساس کاربرد ، جنس ، وزن و ابعاد

قطعات مورد انتخاب می شود.

آیا در سقف کاذب مشبک ، تایلهای گچی با تایلهای AMF فرق دارد؟ بله کاملا متفاوت هستند .

آیا می توان در سرویسها از سقف و دیوار کناف  ایران استفاده کرد؟ بله در

سرویس ها کاملا قابل اجرا می باشد  .

برای استفاده از دکور در مغازه امکان اجرا با کناف ایران وجود دارد و تا چه

مقدار بار را تحمل می کند؟ بله خوب به میزان وزن و بار در مغازه برای دکور از

نظر وزنی مشکلی ندارد . کناف  ایران – برای انتخاب نوع سقف مورد نظر چه

مواردی را باید به آن توجه کرد؟ محل اجرا بستگی به آب و هوا و نوع کاربری

دارد کناف دیوار اجرای سقف کناف ایران  هر 100متر مربع چقدر نیاز به

زمان دارد؟ برای یک اکیپ سه نفره یک روز زمان کافی است  .

کناف و اجرای کناف :

کناف دیوار و سقف استفاده از کاغذ دیواری بر روی کناف ایران  امکان

پذیر است ؟ و آیا احتیاج به زیرسازی خاصی دارد؟ بله استفاده از کاغذ

دیواری امکان پذیر است ، خیر زیرسازی خاصی لازم نیست  .

تفاوت میان پنل کناف  و تایل کناف  در چیست؟

تایل داخل سپری قرار می گیرد پانل بر روی پروفیل ها پیچ می شود تایل صرفا

در سقف استفاده می شود از نظر ابعاد ، پنل نیاز به رنگ آمیزی و کاغذ دیواری

دارد و تایل ندارد و اینها تمایزات برجسته پنل و تایل است .

کناف ایران  نسبت به ضربه تا چه مقدار مقاومت دارد؟

از نظر ضربه  ، ضربه های معمولی خوب تا حد دیوارهای سنتی . کناف دیوار

و سقف  :دیوار کناف ایران را می توان جایگزینی دیوار خارجی کرد؟ اگر دیوار

با پنل سیمانی یا اکوآپانل باشد بله کناف ایران -در فضاهای کوچک استفاده از

کناف ایران  یا گچ بری کدام یک صرفه اقتصادی نسبت به دیگری دارد؟کناف

مقرون به صرفه تر است .

کناف دیوار و سقف  پنل RG کناف ایران   چیست؟

پنل گچی ساده است که به طور عمومی در سیستم های ساخت وساز خشک کناف 

ایران (مانند دیوارهای جدا کننده ،دیوارهای پوششی و سقف های کاذب  ) مورد

استفاده قرار میگیرند. این صفحات دارای روکش کرم رنگ بوده .

کنافو ضخامت  -کمترین و بیشترین ضخامت در اجرای دیوارکناف ایران  چقدر

است؟ در دیوار های تزئینی فرق می کند .تحمل بار – در روی سطح دیوار کناف

ایران می توان از سنگ یا آجر استفاده کرد آیا قابلیت تحمل بار آنها را دارد ؟ اگر

مورد استفاده شما موارد تزئینیاتی باشد بله .  – نقش اصلی کناف ایران 

چیست؟سبک سازی ساختمان ،اقتصادی و مقرون به صرفه بودن و مقاومت در

برابر لرزه ،پوشاندن تاسیسات و امکان دسترسی در اینده به آسانی  .

نصب تابلو – امکان نصب تابلو بر روی دیوار کناف وجود دارد؟بله امکان نصب

وجود دارد .ابعاد  -لطفا ابعاد تایلهای کناف و پنلهای کناف ایران  را بنویسید؟

تایلها 60*60 هستند پنلها به عرض ثابت 1/20و به طول 2/40 یا 2/50 یا 3

متر و یا بسته به سفارش و درخواست است .

 دیوار کناف ایران فقط برای دیوار های داخلی و جداکننده استفاده می شود؟برای

پوششها نیز استفاده می شود .

در صورت استفاده از دیوار کناف سیستم درایوال سنگ کاری اول صورت می

گیرد یا دیوار کناف ایران ؟هر دو مورد امکان پذیر است.

سیستم درایوال و کناف :

کناف دیوار و سقف و درزگیری – در سیستم درایوال نصب دیوار در سرویس

هایی که دو پانل استفاده می شود درزگیری دو دفعه نیاز دارد؟بله نیاز به دو

درزگیری دارد کناف ایران و بار کنسول – تا چه اندازه می توان کنسول ایجاد کرد ؟
10الی 12 سانتیمتر امکان دارد

کاشی کاری -می توان بر روی کناف کاشی کاری انجام داد؟بله کلیه امور مربوط

به کاشی کاری و کاغذ دیواری قابل اجرا بر روی کناف و سیستم کناف  است .

تایل – تایل فاین استراتوس در دو نوع تولید می شود تفاوت آنها در چیست؟لبه

دار و بدون لبه VT و  SK کناف و سازه – اولترالاین چیست؟ یک سیستم نوین در

زیر سازی فلزی سقف های کاذب مشبک است . تفاوت پروفیل های این سیستم با

سایر پروفیل های معمول سقف های شبکه ای ،در فرو رفتگی 8 میلیمتری آنهاست

که موجب زیبایی و ظرافت سقف می شود .

کناف دیوار و حریق – پنل گچی مقاوم در برابر حریق و رطوبت متشکل از

چه موادی است؟ پنل هایی هستند که گچ تشکیل دهنده آن ها حاوی الیاف شیشه و

مواد مقاوم در برابر رطوبت می باشد

محصول- فلشن دیشت چیست؟ فلشن دیشت

(عایق رطوبت کناف) این نوع عایق ،جایگزین عایق رطوبتی سنتی مانند قیر و

گونی یا ایزوگام می باشد.

کناف ایران  و محصول – تیفن گروند در چه مواردی مورد استفاده قرار می

گیرد؟ همان پرایمر زیر رنگ کناف ایران  است که برای آماده سازی صفحات

گچی جهت پذیرش پوشش های نهایی (نظیر رنگ روغنی) از پرایمر تیفن

گروند کناف  ایران استفاده می شود .

دریچه بازدید کناف :

کناف دیوار و سقف و دریچه بازدید -آیا با کناف می توان دریچه بازدید ایجاد کرد

؟اگر پاسخ مثبت است چگونه ؟ دریچه های بازدید در دیوارهای کناف جهت

دسترسی آسان به تأسیسات جاگذاری می شوند این دریچه ها دارای ابعاد گوناگون

و درزهای ظریف می باشند. شرکت کناف ایران  دریچه های بازدید ارائه می دهد

که ساخته شده از محصولات کناف ایران  است و کلیه خدمات مربوط به طراحی

واجرای انواع سقف و دیوار کناف توسط عاملیت رسمی کناف ایران شرکت نوین کاران به کلیه مشتریان عزیز ارایه می گردد .

زمان اجرای کناف سقف

سقف کاذب کناف – چطور برای سفارش کناف یک مشتری حرفه‌ای باشیم؟!

0235سقف کاذب کناف – چطور برای سفارش کناف یک مشتری حرفه‌ای باشیم؟! 2.7 / 5 ( 211 امتیاز )

در این مطلب می‌خواهیم اطلاعات بسیار مهم و کاربردی رو در مورد سقف کاذب کناف در اختیارتون بذاریم. با این اطلاعات می‌تونین به عنوان یک مشتری حرفه ای بهترین تصمیم‌ها رو در مورد انتخاب نوع کناف و یک اکیپ حرفه‌ایِ اجرای کناف داشته باشین.

مثلاً در این مطلب شما رو با انواع کناف و ویژگی‌های اونها آشنا می‌کنیم.

در مورد اشتباهات رایجی که کارفرمایان و پیمانکاران در مورد سقف کناف دارن، صحبت می‌کنیم.

بهتون می‌گیم که چطور روی فرآیند اجرای کناف نظارت داشته باشین و کیفیت کار رو کنترل کنین.

در انتهای مطلب هم، در مورد زمان مورد نیاز برای اجرای سقف کاذب کناف و همچنین قیمت انواع کناف توضیح میدیم.

سقف کاذب کناف چیست؟

حتماً تا حالا شنیدین که به جای دستمال کاغذی میگیم کلینکس، یا بجای مایع ظرفشویی میگیم ریکا! اما کلینکس و ریکا محصول نیستن، فقط اسم برندهای موفقی هستن که باعث شدن ما بجای اینکه بگیم دستمال کاغذی یا مایع ظرفشویی، از اونها استفاده کنیم.

کناف هم دقیقاً همینطوره! کناف (Knauf) نام یک برند آلمانی است که در سال 1932 تأسیس شده و در حال حاضر در 37 کشور دنیا فعاله. این برند اینقدر معروفه که بجای جمله طولانیِ «سقف کاذب از جنس پنل های گچی و غیر گچی»، اصطلاح «کناف» بکار میره!

پس به چه جور سقف کاذبی میگن کناف؟

بطور کلی به سقف‌های کاذبی که در اونها از پانل‌های گچی و غیرگچیِ پیش ساخته همراه با پروفیل‌های فولادی استفاده شده باشه، میگن سقف کاذب کناف.

کاربرد کناف چیست؟

مهمترین استفاده‌ی کناف‌ها در سقف کاذب است. به کمک سقف کاذب کناف اول از همه میشه تأسیسات عبوری از سقف رو بپوشونیم. علاوه بر این، میشه نور مخفی و طرح‌های معماری رو به آسانی به کمک اون اجرا کرد. کناف یک جایگزین خوب برای سقف رابیتس محسوب میشه.

کاردبرد دیگه‌ی کناف، به عنوان دیوارهای جدا کننده، پوششی و دکوراتیو است.

سقف کاذب کناف چه مزایا و معایبی داره؟

مزایای سقف کاذب کناف

امروزه سقف کاذب کناف تبدیل به یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین انواع سقف کاذب شده چون علاوه بر صرفه جویی در هزینه، باعث صرفه‌جویی در انرژی و زمان هم میشه و بوسیله‌ی اون میشه طرح‌های مختلفی رو پیاده سازی کرد. در ادامه مزایای دیگر سقف کاذب کناف رو بصورت خلاصه بیان می‌کنیم:

 • نصب سریع و آسان؛
 • قابلیت برداشتن و دسترسی آسان به تأسیسات زیر سقف؛
 • اقتصادی و مقرون به صرفه بودن؛
 • سبک بودن؛
 • قابلیت نصب چراغ بصورت توکار و روکار؛ و
 • سهولت در تعمیر.

معایب سقف کاذب کناف

برای نصب سقف کاذب کناف، حتماً باید از تیم حرفه‌ای و آموزش دیده استفاده کرد و گرنه ظاهر کار اصلاً جالب نخواهد بود. علاوه بر این، این نوع سقف کاذب برندهای مختلفی داره که شامل کیفیت‌های پایینی هم هستن و لازمه حتماً در حین انتخاب سقف کاذب به کیفیت مصالح توجه کنین. البته این عیب محسوب نمیشه، بلکه جزء چالش‌های کاره.

اگر می‌خواهین واقعاً به صورت تخصصی با معایب سقف کاذب کناف آشنا بشین، روی لینک زیر کلیک کنین:

معایب سقف کاذب کناف

انواع سقف کاذب کناف چیست؟

بطور کلی می‌تونیم انواع سقف کاذب کناف رو به سه دسته ی 1) ثابت؛ 2) دکوراتیو؛ و 3) متحرک تقسیم کنیم.

1.  سقف کاذب ثابت (یکپارچه)

این نوع از سقف کاذب شامل زیر سازی فولادی سبک است و در دو نوع اجرا میشه:

سقف کاذب یکپارچه با سازه دو طرفه یا تیپ

زیر سازی در تیپ A در دو جهت (بصورت عمود بر هم) انجام میشه. این نوع از سقف کاذب کناف برای پروژه‌هایی با مشخصات زیر کاربرد داره:

 • سطح کار بیشتر از 50 متر مربع باشه؛
 • دهانه‌های بزرگتر از 4 متر داشته باشیم؛ و
 • در صورتیکه ارتفاع آویز سقف بیشتر از 450 میلیمتر باشه.

سقف کاذب یکپارچه با سازه یک طرفه یا تیپ B (D112b):

زیر سازی در تیپ B در یک جهت (تصویر زیر) انجام میشه. این نوع از سقف کاذب کناف برای پروژه‌هایی با مشخصات زیر کاربرد داره:

 • سطح کار کمتر از 50 متر مربع باشه؛
 • دهانه‌های کوچکتر از 4 متر داشته باشیم؛ و
 • در صورتیکه ارتفاع آویز سقف کمتر از 450 میلیمتر باشه.

این نوع سقف کاذب دارای حداقل مصالح و هزینه بوده و همچنین سرعت اجرای بالایی داره.

2. سقف کاذب دکوراتیو

این نوع از سقف کاذب کناف، شامل باکس ساده حاشیه، باکس نور مخفی حاشیه، سقف کاذب تونلی، سقف کاذب کمانی، سقف کاذی منحنی، قوسی و گنبدی است.

تصویر سقف کاذب کناف دکوراتیو شامل باکس نور مخفی حاشیه

3.  سقف کاذب متحرک (کلیک، مشبک یا تایل)

سقف کاذب متحرک به سقف کلیک، مشبک و یا آرمسترانگ هم شناخته میشه. در این نوع سقف کاذب، تایل‌هایی (معمولاً با ابعاد 60*60 سانتیمتر) روی سازه سقف کاذب نصب میشن. این تایل‌ها قابلیت جابجایی و تعویض دارن و به همین خاطر بهشون میگن سقف کاذب متحرک.

برای نصب تایل‌ها، سازه‌های سپری شکل (معمولاً گالوانیزه) روی سازه اصلی سقف و با فاصله‌ی 60 سانتیمتر از یکدیگر، نصب شده و در نتیجه فضای خالی 60*60 برای نصب تایل‌ها فراهم میشه (شکل زیر).

دلیل اینکه این نوع سقف به سقف کاذب کلیک معروف شده اینه که صدایی شبیه کلیک از اتصال‌های سپریِ‌ اون بلند میشه.

ویژگی‌های اصلی سقف کاذب مشبک یا کلیک چیست؟

 • در سقف کاذب مشبک سرعت اجرا بالاست؛
 • به راحتی می‌توان به فضای پشت سقف کاذب دسترسی داشت؛
 • تایل‌ها رو میشه به راحتی تعویض کرد؛ و
 • اگر از تایل‌های روکش دار استفاده شود نیازی به رنگ آمیزی ندارن.

سقف کاذب کلیک یا آرمسترانگ چه انواعی داره؟

برای سقف کاذب مشبک می‌توان با توجه به نیاز از تایل‌های مختلفی استفاده کرد. در زیر چند نوع از تایل‌های مرسوم بررسی شدن:

 1. تایل گچی ساده: فقط پوشش تزییناتی داره.
 2. تایل گچی روکش پی وی سی (PVC): در برابر رطوبت مقاوم هست و برای سرویس بهداشتی و حمام کاربرد داره.
 3. تایل گچی روکش پی وی سی و پشت فویل آلومینیوم: در صورت وجود رطوبت پشت سقف کاذب یا امکان تعریق در فضا (مثل حمام یا استخر) استفاده میشه.
 4. سقف کاذب AMF: عایق حرارتی و صوتی بوده و نسوز است.
 5. سقف کاذب مشبک فلزی: پایداری بیشتری نسبت به سایر سقف‌ها داره، در برابر رطوبت هم مقاوم‌تر از تایل های گچی است.
 6. تایل‌های پانچ دار یا آکوستیک: عایق صوتی هستن.

همانطور که گفتیم پنل‌های کناف از جنس‌های مختلفی مثل گچ، پی وی سی، AMF، فلزی و … ساخته میشن. اما یکی از پرکاربردترین انواع کناف، پنل‌های گچی هستن که به گچ برگ هم شناخته میشن. در قسمت بعدی بررسی می‌کنیم که پنل‌های گچی چه انواعی دارن.

انواع پانل گچی یا گچ برگ چیست؟

گچ برگ صفحاتی با هسته گچی هستن که سطوح و لبه‌های طولی اونها با کاغذ محکم مخصوصی پوشانده شده. یعنی فرض کنین مخلوط گچ به همراه هوا، بصورت فشرده وارد سطوح مقوایی میشه و پنل‌های گچی رو ایجاد میکنه.

گچ برگ‌های ساده اصلاً در برابر رطوبت و آتش مقاومت ندارن، اما انواع دیگری از پنل گچی وجود دارن که مقاومت خوبی دارن. در زیر انواع پنل گچی و نحوه تشخیص هر کدوم رو براتون توضیح دادیم:

 1. پانل گچی معمولی یا ساده (RG): در ساخت و ساز خشک کناف کاربرد دارن – روکش کرم رنگ دارن به همراه مهر آبی در محور میانی پشت اونها.
 2. پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت (MR): از ترکیب گچ با مواد مقاوم در برابر رطوبت ساخته شده و برای آشپزخانه و سرویس بهداشتی کاربرد داره – روکش سبز همراه با مهر آبی نشونه این نوع از پنل‌هاست.
 3. پانل گچی مقاوم در برابر آتش (FP): از مواد مقاوم در برابر آتش ساخته شده – نشونه‌ی اون روکش قرمز است.
 4. پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و آتش (FM): ترکیبی از گچ با الیاف شیشه و مواد مقاوم در برابر آتش و رطوبت است – نشونه‌ی اون هم روکش سبز همراه با مهر قرمز است.

در ادامه ببینیم در پشت صحنه‌ی سقف کناف چه اجزایی وجود داره و چطور روی سقف اصلی نصب میشن.

سقف کاذب کناف چه اجزایی داره؟

 1. پانل یا تایل سقف کاذب: نمای ظاهری سقف کاذب کناف رو ایجاد می‌کنه که در قسمت‌های قبلی در مورد انواعش صحبت کردیم.
 2. سازه سقف کاذب: قسمتی از سقف کاذب است که وظیفه‌ی باربری سقف کاذب و اتصال اون به سقف اصلی ساختمان رو به عهده داره.
 3. آویزها: اتصال سازه‌ی باربر سقف کاذب کناف به سقف اصلی به کمک آویزها انجام میشه.
 4. بتونه درزگیر: برای درزگیری بین صفحات و محل پیچ‌ها کاربرد داره. از ترکیب گچ مخصوص، مواد افزودنی و آب درست میشه.
 5. پودر ماستیک: پس از انجام درزگیری و قبل از رنگ باید از ماستیک استفاده کرد تا از نمایان شدن درزها بخاطر اختلاف مصالحِ زیر رنگ جلوگیری بشه و سطح یک دست و صافی قبل از رنگ داشته باشیم.
 6. پیچ: برای اتصال پانل به سازه و سازه به سازه، از انواع مختلف پیچ (با توجه به ضخامت سازه، ابعاد دهانه و نوع سقف کاذب) استفاده میشه.

برای اجرای کناف چه ابزار و دستگاه هایی مورد نیازه؟

برای اجرای کناف انواع تراز، شاقول، ریسمان رنگی، متر، ابزار برش و نصب (مثل هیلتی، دریل، فرز و …)، ابزار درزگیری و وسایلی برای حمل و جابجایی پانل‌ها مورد نیاز است.

سقف کاذب کناف رو کِی باید نصب کرد؟

بهترین زمان برای اجرای سقف کاذب کناف در ساختمان، بعد از نصب کاشی دیوارها یا اجرای گچ سفید دیوارها است. واضحه که قبل از نصب سقف کاذب باید تأسیسات از سقف عبور کرده باشن.

اشتباهات رایج در اجرا و نصب سقف کاذب کناف چیست؟

کناف با وجود مزایای خیلی زیادی که داره، اما حساسیت زیادی در نصب داره. یعنی درسته که کناف دارای تنوع در طرح، هزینه‌ی مناسب، سرعت اجرایی بالا و وزن کم هست ولی اگر به درستی اجرا نشه اصلاً ظاهر خوبی نخواهد داشت.

اگر قصد دارین از کناف به عنوان سقف کاذب استفاده کنین، بهتون پیشنهاد میدیم حتماً با مسائلی که در زمان نصب و اجرای کناف وجود داره آشنا بشین تا بتونین بهترین نتیجه رو بدست بیارین. بخشی از مسائل و اشتباهات در پیاده سازی کناف مربوط به کارفرماست و بعضی ها هم توسط پیمانکار ایجاد میشن. در ادامه این مشکلات رو با هم بررسی می‌کنیم.

اشتباهات کارفرما در پروژه‌های کناف چیست؟

برخی اشتباهات کارفرما که ممکنه باعث صدمه به کیفیت نهایی سقف کاذب کناف بشن رو در زیر مشاهده می‌کنین:

1. بدون دیدن نمونه کارِ پیمانکار میرین تو دلِ کار!

اولین اشتباه اینه که بدون مشاهده نمونه کار پیمانکار باهاش وارد معامله بشین! حتماً قبل از توافق با پیمانکار ازش بخواین چند نمونه کار خودش رو بهتون نشون بده تا بتونین از کیفیت کارش مطمئن بشین. حتی اگر بتونین با مشتریان قبلیش صحبت کنین یا به نحوی از تجربیات اونها مطلع بشین که فبها المراد!

2. قرارداد بی قرارداد! مگه میشه؟!

آیا شما هم از اون دسته کارفرمایانی هستین که بدون عقد قراردادِ درست حسابی کار رو شروع می‌کنین؟ اگر جوابتون مثبته باید بگیم این یکی از بزرگترین اشتباهات در اجرای کناف هست! برای پیاده‌سازی سقف کاذب نه تنها بستن قرارداد واجبه بلکه باید خیلی هم با دقت این کارو انجام بدین. به عنوان مثال بهتره موارد زیر رو در قراردادتون در نظر داشته باشین:

 • شفاف کردن آیتم‌های سپرده شده به پیمانکار؛
 • پیوست کردنِ نقشه‌ی کار (به همراه تعیین محل هالوژن‌ها)؛
 • تعیین نوع و برند پانل؛
 • ذکر کردن توافق ‌های مربوط به بتونه کاری و درزگیری؛
 • بیان نحوه‌ی محاسبات هزینه‌ای؛
 • توافق در مورد هزینه‌ی حمل مصالح؛ و
 • بیان نحوه‌ی پرداخت هزینه‌ها.

3. هزینه همه چیزه!

یکی دیگه از اشتباهات رایج کارفرمایان که به کیفیت کار خیلی صدمه میزنه، توجه افراطی به هزینه‌هاست! این باعث میشه که کیفیت متریال و نحوه‌ی زیرسازی در حاشیه قرار گرفته و ازشون غافل بشین.

اشتباه هزینه‌ایِ بعدی اینه که بر اساس قیمت متری، پیمانکار رو انتخاب کنین! مثلاً فرض کنین پیمانکار A بهتون قیمت متری کمتری نسبت به پیمانکار B میده و شما همین رو ملاک تصمیم‌تون قرار میدین. ولی در انتهای کار می‌بینین همون پیمانکار A برای قیمت تمام شده‌ی کار بهتون فاکتوری ارائه میده که از تعجب شاخ در میارین. حتی با یک حساب کتاب ساده متوجه میشین از قیمت متریِ پیمانکار B هم بیشتر شده! حتماً میپرسین چرا؟! چون قیمت متری گرفتن این دردسرها رو داره و ممکنه یک پیمانکار برخی جزئیات هزینه‌ای رو در قیمت متری ارائه نده.

پس باید تأکید کنیم که قیمت متری اصلاً دقیق نیست و نمیشه بر اساس اون تصمیم‌گیری کرد.

4. از سقف کاذب کناف فقط پانل گچی رویی رو می‌شناسین و دیگر هیچ!

آیا نسبت به نحوه ی صحیح پیاده سازی سقف کاذب کناف هیچ گونه آگاهی ندارین؟ خب پس لازمه دست به کار بشین!

برای اینکه بتونین کنترل حداقلی روی خروجی کار داشته باشین، لازمه حداقل با الفبای سقف کاذب کناف آشنا بشین.

البته بهتون تبریک میگیم!

چون با مطالعه‌ی همین مطلب، شما نه تنها با الفبای کناف آشنا شدین بلکه نسبت به یسری ریزه‌کاری‌های اجرایی در سقف کاذب کناف هم آگاهی پیدا می‌کنین.

ما در همین مطلب بعد از بیان اشتباهات پیمانکاران، بهتون میگیم برای کنترل کیفیِ اجرایِ سقف کاذب کناف باید به چه موضوعاتی توجه کنین.

اشکالات فنی و اجرایی پیمانکارِ کناف چیست؟

در زیر برخی از اشتباهات رایجِ پیمانکاران کناف رو بصورت خلاصه بیان کردیم:

1. انتخاب پانل صرفاً بر اساس هزینه و بدون توجه به ویژگی‌های فضا

برخی پیمانکاران پانل یا تایل انتخابی رو جوری انتخاب می‌کنن که کمترین هزینه رو داشته باشه. این موضوع دو ایراد اساسی بوجود میاره:

اول اینکه بخاطر استفاده از برندهای بی کیفیت، نمای ظاهری سقف جذابیت لازم رو نخواهد داشت؛ و

دوم بخاطر عدم توجه به ویژگی‌های فضا، مواردی مثل رطوبت، حریق و استحکام مورد غفلت قرار میگیره و در طول دوره‌ی بهره‌برداری مشکلات زیادی برای بهره‌بردار ایجاد میشه.

2. انتخاب غلط یا اجرای نادرست سازه‌ی نگهدارنده‌ی سقف کاذب کناف

در اجرای سازه ی سقف کاذب باید به فاصله‌ی آویزها، کیفیت سازه‌ی باربر، فاصله‌ی سازه‌های پانل خور و … با توجه به رده‌ی وزنی سقف و ابعاد و دهانه‌های اون توجه کرد، به عنوان مثال حداقل‌های زیر در خصوص سازه‌ی سقف کاذب رعایت بشن:

 1. فواصل زیر برای آویزها رعایت بشه:

فاصله‌ی اولین آویز از دیوار: 10 الی 15 سانتیمتر؛ و

فاصله‌ی آویزها با هم: 60 الی 70 سانتیمتر و یا استفاده از اعداد دفترچه محاسبات.

 1. در صورت بنایی بودن دیوار کناری، نبشی تراز اجرا بشه.
 2. در مورد سازه باربر موارد زیر رعایت بشه:

توسط رکاب مناسب به آویزها متصل شوند؛

فاصله اولین سازه‌ی باربر از دیوار: 10 الی 15 سانتیمتر؛ و

فاصله ی سازهای باربر از یکدیگر: 90 سانتیمتر.

 1. فواصل بین سازه‌های پانل خور بین 50 تا 60 سانتیمتر باشه.
 2. فواصل استاندارد بین پیچ‌های نصب شده روی گچ برگ‌ها رعایت بشه (حدود 17 سانتیمتر).

3. عدم بررسی استحکام سقف اصلی قبل از نصب آویزها

لازمه که مقاومت سقف اصلی قبل از نصب آویزها، توسط پیمانکار کنترل بشه.

4. استفاده از عناصر تأسیساتی پشت سقف برای آویز گیری

به هیچ عنوان نباید از عناصر تأسیساتی برای سوار کردن سقف کاذب استفاده کرد. آویزها باید مستقیماً به سقف اصلی وصل بشن.

5. پخ نکردن لبه‌های گچ برگ‌ها

دقت کنین که در هنگام نصب گچ برگ، تمامی لبه‌های برش خورده‌ی گچ برگ پخ یا کونیک شده باشن.

6.  پیش بینی نکردنِ  مکان دقیق دریچه‌های بازدید و چراغ‌ها

لازمه قبل از اجرای کناف، محل دقیق بازشوها و حتی چراغ‌ها در نقشه‌های اجرایی مشخص شوند.

7. بتونه کاری نامناسب

برای تمیز و یکپارچه بودن نمای کار، بتونه کاری بسیار مهمه.

برای این کار لازمه ابتدا درزهای ایجاد شده با بتونه مخصوص کناف پر بشه. بعد از چند دقیقه، نوار مش یا تیپ توری در سطح چسبانده شده و دوباره بتونه کاری شود. بعدش پیمانکار باید محل‌های بتونه شده رو چند بار سنباده کنه و در نهایت هم چند دست آستر روی سقف اجرا بشه. اینو بگیم که بتونه کاری در مرحله‌ی اول بسیار مهمه و در صورتیکه انجام نشه با گذشت زمان محل درزها روی سقف نمایان میشن.

برای کنترل کیفی سقف کاذب کناف باید چیکار کنیم؟

با توجه به توضیحاتی که در قسمت قبل دادیم، برای کنترل کیفی اجرای سقف کناف باید موارد زیر بررسی بشن:

 1. فاصله‌ی مجاز آویزها از یکدیگر و از دیوار؛
 2. فاصله‌ی مجاز سازه‌های باربر از یکدیگر و از دیوار؛
 3. فاصله‌ی مجاز سازه‌های پانل خور از یکدیگر و از دیوار؛
 4. فاصله‌ی مجاز پیچ‌ها و پرچ‌ها؛
 5. برند مصالح مورد استفاده (غیر از شرکت کناف ایران، برندهای مختلف دیگری هم وجود دارن که پانل‌های گچی و غیر گچی مشابه کناف تولید می‌کنن)؛
 6. شاقول بودن پیشانی سقف کاذب؛
 7. پخ شدن مناسب در محل برش‌ها؛
 8. اتصال صحیح سازه تراز؛
 9. بتونه کاری مناسب و ایجاد سطوح یکدست و یکپارچه؛
 10. انتخاب صحیح جنس متریال با توجه به شرایط محیطی و کاربری؛ و
 11. انتخاب اکیپ حرفه‌ای و آموزش دیده.

شرایط حمل و نگهداری سقف کاذب کناف چگونه است؟

شرایط انبار و حمل کناف باید چطور باشه؟

 • صفحات کناف باید در مقابل بارندگی و رطوبت محافظت بشن؛
 • نباید در معرض تابش مستقیم خورشید باشن؛
 • باید در محل سرپوشیده و تمیز نگهداری شوند؛
 • محل نگهداری اونها باید تراز باشه تا صفحات دچار تاب برداشتن و انحنا نشوند؛ و
 • در حمل اونها باید دقت شود تا صفحات دچار شکستگی نشوند.

شرایط نگهداری سقف کاذب کناف پس از اجرا چگونه است؟

اگر انتخاب نوع کناف با توجه به شرایط محیطی انجام شده باشه، پس از رنگ‌آمیزی (در برخی انواع کناف نیازی به رنگ آمیزی وجود نداره) نیاز به شرایط نگهداری خاصی نداره.

شرایط جوی مناسب برای کناف چیست؟

 • اجرای کناف بهتره در دمای بین 5 تا 35 درجه انجام بشه؛
 • برای صفحات معمولی کناف، رطوبت محیط باید زیر 60 درصد باشه؛ و
 • برای صفحات مقاوم در برابر رطوبت، میزان رطوبت محیطی تا 90 درصد قابل قبول است.

قیمت سقف کاذب کناف چقدره؟

قیمت سقف کاذب کناف بسیار وابسته به نوع کناف، طراحی و برند متریال مورد استفاده است. اما بطور کلی این قیمت‌ها در بازه‌ی 40 تا 100 هزار تومان در هر متر مربع متغیره. در زیر حدود قیمتی چند نوع کناف رو بیان کردیم:

 • انواع تایل: حدود 40 تا 70 هزار تومان به ازای هر متر مربع؛
 • انواع باکس ساده: حدود 60 تا 70 هزار تومان به ازای متر طول؛ و
 • پانل ساده و دکوراتیو: حدود 45 تا 100 هزار تومان در هر متر مربع.

نکته: قیمت‌هایی که گفتیم شامل هزینه‌های تهیه مصالح، نصب و بتونه کاری است و هزینه نقاشی رو شامل نمیشه.

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در مورد قیمت انواع سقف کاذب و نکات قیمتی اونها، می‌تونین روی لینک زیر کلیک کنین:

قیمت انواع سقف کاذب

اجرای سقف کاذب کناف چقدر طول می‌کشه؟

زمان مورد نیاز برای اجرای سقف کاذب به عوامل زیر وابسته است:

 1. حجم کار،
 2. نوع سقف،
 3. محل اجرا،
 4. تعداد افراد تیم پیمانکار، و
 5. مهارت مجریان.

اما اگه بخواهیم زمان اجرای سقف کاذب کناف رو بصورت تقریبی بیان کنیم، در صورتیکه تیم پیمانکار شامل دو استادکار و یک نفر کارگر باشه:

 • سرعت متوسط برای یک سقف کاذب شبکه‌ای، در هر روز 70 متر مربع است.
 • و سرعت متوسط برای یک سقف کاذب ثابت با طرح ساده، در هر روز 40 متر مربع است.

مراحل اجرای یک پروژه کناف چیست؟

توسط کناف پارس آوات / دراسفند ۱۷, ۱۳۹۶

مراحل اجرای یک پروژه کناف چیست؟

از آنجایی که بسیاری از کاربران و مشتریان گرامی شرکت کناف پارس آوت با متریال کناف آشنایی ندارند، در سوالاتی که از مشاورین خود در پارس آوات می پرسند، نکاتی را ذکر می کنند که ما در این بخش قصد داریم به برخی از آنها پاسخ دهیم. در واقع در این بخش سوالاتی به وفور پرسیده می شوند، پاسخ داده خواهند شد.

 • اکثر مشتریان گرامی با جنس کناف آشنایی ندارند و از جنس این متریال سوال می پرسند. در پاسخ باید گفت که کناف در واقع صفحات فشرده گچ است. به همین دلیل به ورق های کناف گچ بر نیز گفته می شود.
 • بسیاری از مشتریان در مورد زمان مورد نیاز برای انجام کناف سقف یا دیوار سوال می پرسند. در پاسخ به این سوال باید این ظور گفت که اجرای کناف ، کاملا بستگی به متراژ کار شما دارد. اگر بخواهید ۲۰۰ مترمربع کناف کار کنید باید حداقل ۱۰ روز را برای این کار در نظر داشته باشید و اگر قصد دارید ۳۰ متر کناف کار کنید، تقریبا ۳ روز را در نظر بگیرید. این زمان حدودی است و پروژه به پروژه، بسته به شرایط پروژه متفاوت خواهد بود.

بسیاری از کاربران و مشتریان گرامی، در خصوص این که تمامی مراحل کار با شما خواهد بود می پرسند و این طور تصور می کنند که وقتی برای یک باکس نورمخفی دورتادور فضای نشیمن، سفارش می دهند، کار بصورت تمام شده و تکمیل به آنها تحویل داده خواهد شد. در همین راستا باید به اطلاع عزیزان برسانیم که شرکت های اجرای کناف نظیر پارس آوات، تنها کار اجرای کناف را انجام می دهند و عملیات بعدی مورد نیاز اتمام کار نظیر بتونه و نقاشی به همراه نورپردازی، به عهده خود مشتریان خواهد بود. در واقع پس از اتمام کناف کاری شما باید با یک نقاش برای رنگ آمیزی و بتونه کاری صحبت کنید و پس از آن برای خرید لامپ از هر نوعی به ونصب آنها به فروشگاه های مرتبط مراجعه نمایید.

برای سهولت در کار شما، پارس آوات معمولا به شما نقاشانی که با قیمت مناسب و کیفیت مورد تایید ما این کار را انجام می دهند، به شما معرفی خواهند شد. اگر شما نیز قصد اجرای پروژه کناف برای سقف و یا دیوار منزل و محیط کارتان را دارید، می توانید با مشاورین خود در پارس آوات در تماس باشید.